Проблеми в банківській сфері підвищили інтерес до нерухомості
Рівень ділової активності виріс. Збільшилася кількість пропозицій, заявок на купівлю, дзвінків по рекламі і переглядів. Але найголовніше, збільшилася, нехай і не набагато, кількість договорів і угод на вторинному ринку, передає domik.ua.
Причина нинішньої активізації ринку нерухомості - зростання недовіри до банківської системи. Заморожування вкладів, банкрутства банків, різке просідання курсу національної валюти підвищили інтерес наших громадян до нерухомості.
Основна увага зараз до первинного ринку, ціни на якому в гривнях. У відділах продажів цілого ряду забудовників явне пожвавлення. Пожвавлення і на форумах інвесторів . За нашими даними, а також даними учасників форумів, списки вільних квартир в цілому ряді новобудов Києва за останній час скоротилися. Аналізуючи ці списки, можна визначити динаміку продажів (вірніше, динаміку закріплень квартир за інвесторами).
Інша справа, що маючи таку інформацію, проаналізувати динаміку зміни кількості вступників забудовникам коштів можна лише приблизно. Багато інвесторів розтягують платежі на весь термін будівництва, а відділи продажів і фонди фінансування будівництва (ФФБ) кожного конкретного будинку інформацію про загальну суму коштів, що надійшли не дають.
Інтерес до вторинного ринку помітно менше, ніж первинного. Але інтерес є, і в порівнянні з попередніми місяцями, він виріс.
Попитом користуються найдешевші малогабаритні квартири, а також квартири в нових будинках . Набувають подібне житло, як для проживання, так і для здачі в оренду.
Для оренди нерідко вибирають квартири з ремонтом, меблями та побутовою технікою. Такі квартири дорожче, але з точки зору інвестування, нерідко більш привабливі. І не тільки тому, що їх можна відразу ж здавати в оренду. Купівля квартири з ремонтом, меблями та побутовою технікою нерідко дозволяє заощадити 30-40 і більше відсотків, необхідних для ремонту і подальшого придбання меблів та техніки. Наскільки ми можемо судити, переважна більшість таких покупців не розглядають нерухомість як засіб примноження наявних накопичень в осяжному майбутньому, а лише як засіб збереження їх, нехай навіть і з втратами.
Що ж стосується продавців, то багато не приховують своїх планів придбання житла на первинному ринку. Нерідко погоджуються на оплату в гривнях, а також йдуть на поступки, орієнтуючись на можливість 100% оплати вартості квартири в споруджуваному будинку. Буває, що частина платежу хочуть отримати у валюті, пояснюючи це необхідністю майбутніх значних витрат на ремонти.
Як би там не було, а конструктивні переговори і взаємні поступки продавців і покупців зараз бувають частіше, ніж на початку осені. Інша справа, що поступки продавців за цей час суттєво зросли, а ціни пропозицій в доларах знизилися.