Найактуальнішою проблемою закону про банкрутство є необхідність впровадження прозорих механізмів відновлення діяльності підприємств, які не даватимуть недобросовісним боржникам змоги використати закон для ухилення від виконання зобов'язань (особливо в частині, яка стосується мораторію на стягнення заборгованості). При цьому, зазначається, що ні закон, ні зареєстровані законопроекти не розв'язують цієї проблеми. Таку думку висловили експерти асоціації "Український кредитно-банківський союз" (УКБС).
«УКБС пропонує змістити акценти закону саме на відновлення платоспроможності підприємств, а не на процедуру їх ліквідації. Наше об'єднання підтримує законодавчу ініціативу КМУ - законопроект № 7329 від 04.11.2010), запровадження якого переорієнтує закон про банкрутство на пріоритетність санації суб'єктів підприємницької діяльності. Адже, як свідчить статистика станом на серпень 2010 р. кількість підприємств, які перебувають у процедурах банкрутства становила майже 16 тис., 423 з яких - державні. Причому в стані ліквідації 147 із них, а в санації лише 85. Тільки протягом липня 2010 р. було ліквідовано 469 підприємств, а поновлена платоспроможність усього 19»,-- зазначила генеральний директор УКБС Галина Оліфер.
Разом з тим, УКБС виступає за виключення спрощеної процедури банкрутства боржника шляхом ліквідації власником (ст. 51 закону про банкрутство). Оскільки в цьому випадку не створюється комітет кредиторів, а заява про грошові вимоги розглядається без суду виключно ліквідатором. Усі рішення приймаються ним одноосібно, таким чином ліквідатор фактично не обмежений у праві розпоряджатись майном товариства на свій розсуд без врахування інтересів кредиторів.
Крім того, представники банківської спільноти зазначили, що внаслідок відсутності в законі чітких критеріїв розподілу майна фізособи та фізичної особи-підприємця недобросовісні позичальники намагаються уникнути виконання кредитних зобов'язань через процедуру банкрутство. Тому УКБС пропонує зміни відносно нерозповсюдження процедури банкрутства фізособи-підприємця на його борги, що не пов'язані зі здійсненням підприємницької діяльності.
До того ж, відсутність норми, яка забороняє укладання мирової угоди до офіційного опублікування повідомлення про порушення справи про банкрутство призводить до недодержання прав інших кредиторів банкрута. Для забезпечення їхніх інтересів УКБС пропонує доповнити Закон нормою, яка забороняє укладати мирову угоду до офіційного опублікування оголошення про порушення справи про банкрутство.
Для мінімізації зловживань при продажу заставного майна в процесі ліквідації банкрута УКБС пропонує вирішити проблему невключення заставодержателя до складу комітету кредиторів. У результаті порушуються їхні права, через несвоєчасне отримання інформації про ліквідацію. Для врегулювання питання потрібно обов'язково включати до складу комітету кредиторів заставодержателя, а також зобов'язати арбітражного керуючого заздалегідь письмово інформувати кредиторів про час, місце та умови продажу застави.