Приватизація Одеського припортового заводу (ОПЗ), яку Кабмін планує провести в 2012 р., неможлива з ряду причин. Про це в інтерв'ю РБК-Україна повідомив голова спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації Євген Мармазов.
Як зазначив Мармазов, підприємство є прибутковим і високотехнологічним, тому повинно залишатися в державній власності.
"ОПЗ не можна включати до списку об'єктів, що підлягають приватизації, по ряду обставин. По-перше, це... порівняно новий завод, він 1978 р. і він рентабельний, незважаючи на те, що ціни на газ підняли. За перше півріччя 2011 р. він дав в п'ять разів більше прибутку (2,5 млн грн), ніж за перше півріччя 2010 р. По-друге, на території цього заводу знаходиться комплекс зі зберігання, перевалки і перевантаження аміаку, який випускається не тільки ОПЗ, а й іншими підприємствами України і Росії. Вся цінність ОПЗ полягає саме в цьому, оскільки він - монополіст", - сказав Мармазов.
За його словами, незрозуміло, як уряд збирається приватизувати підприємство, так як за ОПЗ проходить магістральний аміакопровід, а в Україні, згідно ст. 5 закону "Про приватизацію держмайна", заборонено приватизувати магістральні трубопроводи.
Крім того, Мармазов заявив, що ОПЗ екологічно небезпечний, і в разі його приватизації невідомо, чи буде власник займатися питаннями безпеки на заводі на належному рівні.
"На його території знаходяться чотири пункти зберігання зрідженого аміаку, температура там доходить до 34 градусів за Цельсієм і підприємство може вибухнути. А це зовсім поряд з Одесою. Припустимо, ми приватизуємо ОПЗ. Чи буде його власник займатися питаннями безпеки?", - зазначив Мармазов.
Приватизувати ОПЗ, за словами голови комісії, не можна ще з ряду причин - у його склад входять акваторії морських портів, причали і пристані, набережні і інженерні споруди, що забезпечують безпеку руху суден.
У списку об'єктів, що готуються до приватизації в 2012 р. в Україні, на думку Марамазова, недоцільно виставляти також київський НДІ електромеханічних приладів.
"Він працює виключно на оборону - космос, авіацію, випускає устаткування для точного наведення знарядь. У його ведення входить захист від втручання в зв'язок Президента, Верховної Ради, а це всі державні таємниці! Але потенційного покупця приваблюють 7 га київської землі, що призведе до фактичного знищення заводу... Ми б'ємося чотири роки - через Генпрокуратуру, СБУ, Міноборони. До речі, в Міноборони нам відповіли, що цей завод потрібен, оскільки виконує замовлення оборонного відомства. Тим не менш, НДІ виставляється на приватизацію", - резюмував Мармазов.
Безперспективною, на його думку, є також запланована на 2012 р. приватизація шахт.
"Ми будемо виставляти на приватизацію ще шахти. А хто їх буде брати? Візьмуть перспективні, яких штук п'ять. А в решту треба вкладати великі гроші, оскільки вугілля на них видобувається з нижніх горизонтів, треба поглиблювати стовбури, а це дорого", - зауважив Мармазов.