В рамках переговорів про створення зони вільної торгівлі Україні вдалося домовитися з ЄС про виключення вимоги про компенсацію з нашого боку у разі переривання поставок енергоресурсів в Европу, повідомив у п'ятницю уповноважений уряду з питань євроінтеграції Валерій П'ятницький, пише "Комерсант-Україна".
"В угоді ми вийшли на прийнятні формулювання щодо режиму торгівлі енергетичними товарами, - пояснив учасник переговорів, директор департаменту міжнародних економічних відносин Мінагрополітики Тарас Качка.- Ми не гарантуємо транзит і не гарантуємо безперервність поставок". Досі ЄС наполягав на тому, що у разі припинення поставок газу Україна повинна компенсувати його вартість. У нинішньому договорі єдина гарантія, яку дає Україна, - те, що вона законодавчо не перешкоджатиме транзиту газу, зазначає Качка. "В угоді вказано, що жодна із сторін не може бути відповідальною за переривання, обумовлене діями третьої сторони, або суб'єктами, підконтрольними третій стороні", - сказав він.
У Міненерго відмовилися коментувати хід переговорів з Євросоюзом. Але високопоставлене джерело в міністерстві відзначає, що домовленості повинні дозволити Україні впевненіше відстоювати свої інтереси в переговорах з Росією. "Одним з основних аргументів "Газпрому" під час газових конфліктів в 2006 і 2009 роках була "газова блокада", тобто відключення постачавок газу в країну, - відзначило джерело. - Припинення поставок призводило до претензій з боку ЄС, створювало для нас загрозу багатомільйонних позовів". Якщо Євросоюз дійсно погодився з такими формулюваннями - будь-який європейський арбітраж встане на сторону України у разі можливих звинувачень в її адресу, відзначає партнер юрфірми "Правові партнери" Андрій Доманський.