В Азербайджані в середу, 9 жовтня, проходять президентські вибори, які багатьма сприймаються як формальність, спрямована на затвердження чинного глави держави Ільхама Алієва на третій термін поспіль.
В Азербайджані в середу, 9 жовтня, проходять президентські вибори, які багатьма сприймаються як формальність, спрямована на затвердження чинного глави держави Ільхама Алієва на третій термін поспіль. Про це повідомляє ВВС.
Алієв відмовився брати участь у публічних передвиборних заходах.
Коаліція азербайджанських опозиційних партій висунула у якості спільного кандидата професора історії Джаміля Гасанли.
У бюлетенях присутні ще сім кандидатур: Захід Орудж, Гудрат Гасангулієв, Хафіз Гаджієв, Араз Алізаде, Фарадж Гулієв, Ільяс Ісмаїлов і Сардар Джалалогли. П'ятеро з них - депутати слухняного азербайджанського парламенту, ще двоє - маловідомі опозиційні політики.
Очікувати, що хоч хтось з альтернативних кандидатів складе скільки-небудь серйозну конкуренцію чинному Президенту, не доводиться.
Прийшовши до влади у 2003 р. незадовго до смерті свого батька Гейдара Алієва, який з паузою в кілька неспокійних років керував Азербайджаном ще з радянських часів, 51-річний Ільхам має можливість гасити невдоволення завдяки припливу нафтодоларів. Критики вказують на придушення у країні будь-якої опозиції і незалежних ЗМІ.
Як повідомлялося напередодні, в Азербайджані головний редактор газети, що виходить талишською мовою, Гілал Мамедов, відомий як автор популярного відеоролика "Давай, до побачення", засуджений до п'яти років позбавлення волі.
Завдяки великим запасам нафти і газу, Азербайджан з його населенням у 9 млн осіб потроїв свій ВВП за останні 10 років. Чималу частину із цих багатств з'їла корупція, але рівень життя простих азербайджанців, тим не менш, явно підвищився.
У середині вересня Азербайджан підписав контракти про продаж газу європейським покупцям, запропонувавши альтернативне Росії джерело постачань. Повідомлялося, що державна нафтова компанія Азербайджану постачатиме газ, що видобувається на родовищі "Шахденіз", компаніям 9 країн. У рамках цих угод азербайджанський газ поставлятиметься до Туреччини, а звідти - до Європи.
За всю пострадянську історію Азербайджану у країні не було виборів, визнаних міжнародними спостерігачами вільними і справедливими.
У 2009 р. Ільхам Алієв змінив конституцію шляхом референдуму, скасувавши обмеження, що дозволяло йому обиратися не більше ніж на два терміни поспіль.
Настрої виборців напередодні нинішнього голосування спостерігачі характеризували як суміш апатії і страху. За підрахунками однієї із правозахисних організацій, кількість політичних в'язнів у країні перед виборами подвоїлася. Також була прийнята серія законів, що обмежують різні форми політичного протесту. Зокрема , штрафи за участь у несанкціонованих мітингах були збільшені до еквівалента 10 тис. дол.
Якась подоба інтризі перед виборами сталася, коли у якості кандидата висунувся кіносценарист Рустам Ібрагімбеков, який живе в Москві. Однак кандидатуру Ібрагімбекова зареєстровано не було, а візит до Баку російського Президента Володимира Путіна поклав край спекуляціям про те, що Москва зробила ставку на альтернативного кандидата.
Зазначимо, що чинний Президент Ільхам Алієв балотується на черговий, третій за рахунком термін. Для перемоги в першому турі претенденту потрібно набрати більше 50% голосів. Ільхам Алієв, який править Азербайджаном із 2003 р., у 2008 р. переобирався на другий термін, набравши, за офіційними даними, близько 89% голосів.