У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований президентський законопроект про зміни до закону про громадянство України, що передбачає більш чітке визначення умов прийняття до громадянства України осіб, які раніше були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.
Так, проект закону «Про внесення змін до статті 9 закону України "Про громадянство України" (щодо національної безпеки) № 8468 від 06.05.2011 р., ініційований главою Української держави, передбачає, що до громадянства України не приймається особа, «яка засуджена в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості), з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави».
Як йдеться у пояснювальній записці законопроекту, чинною редакцією закону передбачено, що прийняття таких осіб до громадянства допускається після погашення або зняття судимості. Разом із тим, як свідчить аналіз матеріалів справ таких заявників, у більшості випадків вони не мають місця роботи, тобто законного джерела існування, з неповагою ставляться до законодавства України, мають неодноразові правопорушення. Оскільки більшість учинених ними у минулому злочинів можна кваліфікувати як такі, що становлять загрозу національній безпеці держави та окремих громадян (незаконне виробництво та збут наркотичних засобів та психотропних речовин, організація незаконного переправлення осіб через державний кордон, зґвалтування, виготовлення та збут підроблених державних казначейських білетів, цінних паперів та іноземної валюти тощо), питання щодо доцільності задоволення клопотань таких заявників про прийняття до громадянства України доцільно розглядати з урахуванням рівня загроз для національної безпеки держави.
Даний законопроект визначений як невідкладний для позачергового розгляду Верховною Радою України.
Доповідатиме законопроект під час його розгляду на пленарному засіданні ВР представник Президента України у Верховній Раді України Ю.Мірошниченко.