ua en ru

Президент ЄЦБ не бачить необхідності в подальшому зниженні ставок

Президент Європейського центрального банку (ЄЦБ) Маріо Драгі не бачить вагомих передумов до подальшого зниження процентних ставок ЄЦБ. Про це він повідомив в інтерв'ю німецькому журналу Spiegel, опублікованому сьогодні, передає Reuters. "Зараз ми не бачимо необхідності в рішучих діях", - заявив Драгі у відповідь на питання про можливості зниження ставок.

В той час, як говорити про перемогу над кризою в єврозоні поки рано, вказав глава ЄЦБ, з'являється безліч підбадьорливих ознак, включаючи почалося відновлення низки європейських економік, пом'якшення торгових дисбалансів і скорочення бюджетних дефіцитів. Дефляція в єврозоні виключена, додав М.драгі.

ВВП зони євро послідовно скорочувався протягом півтора років до II кварталу 2013 р., в якому економіка зросла на 0,3%. Проте в III кварталі зростання практично зупинився (+0,1%), а за підсумками всього 2013 р. економіка єврозони все одно скоротиться на 0,4%, за прогнозом ЄЦБ. У 2014р. відомство Драгі прогнозує відновлювальне зростання на 1,1%.

При цьому єврозона вступила у тривалий період уповільнення інфляції: ЄЦБ прогнозує, що 2013 р. інфляція складе 1,4%, а в 2014 р. - лише 1,1%. Темпи зростання споживчих цін недотягують до цільової планки ЄЦБ, яка визначається як "трохи нижче 2%". Гальмування інфляції змусило ЄЦБ у листопаді 2013 р. знизити базову ставку рефінансування до історичного мінімуму - 0,25% річних. Оглядачі розцінили цей крок як визнання збільшеного ризику дефляції в регіоні.

На початку грудня 2013р. Драгі підкреслив, що ЄЦБ в повній мірі усвідомлює ризики від тривалої низької інфляції і буде пильно стежити за розвитком ситуації. Глава ЄЦБ запевняє, що дефляція в стилі "Японії 1990-х" єврозоні не загрожує.

В ЄЦБ стверджують, що, незважаючи на ключову ставку, близьку до нуля, потенціал її зниження ще не вичерпаний. При цьому, якщо Центробанку все-таки доведеться урізати ставку з поточних 0,25%, основна інтрига полягатиме в тому, чи знизить ЄЦБ паралельно ставку по одноденних депозитах. Ця ставка вже знаходиться на нулі, але банки все одно розміщують вільні кошти на рахунках ЄЦБ, хоча і в набагато меншому обсязі, ніж під час гострої фази боргової кризи в Європі. М.драгі вже заявляв, що ЄЦБ технічно готовий до негативної депозитної ставки, але такий крок загрожує труднопросчитываемыми ризиками.