Президент Республіки Вірменія Серж Саргсян заявив про рішення країни вступити до Митного союзу і вжити в цих цілях необхідні практичні кроки, а в подальшому - брати участь у формуванні Євразійського економічного союзу.
Президент Республіки Вірменія Серж Саргсян (на фото ліворуч) заявив про рішення країни вступити до Митного союзу (МС) і вжити в цих цілях необхідні практичні кроки, а в подальшому - брати участь у формуванні Євразійського економічного союзу. Таку заяву Саргсян зробив у ході зустрічі із Президентом Росії Володимиром Путіним (праворуч) у підмосковній резиденції Ново-Огарьово, повідомляє прес-служба Кремля.
Путін підтримав таке рішення Вірменії і висловив готовність російської сторони всіляко сприяти цьому процесу, наголошується в повідомленні.
У ньому також йдеться, що в ході сьогоднішніх переговорів Путін і Саргсян обговорили стан і перспективи двостороннього союзницького партнерства, питання зовнішньополітичної взаємодії. Президенти підтвердили націленість Росії та Вірменії на подальший розвиток процесів економічної інтеграції на євразійському просторі.
Як відомо, питання розширення МС має особливе значення на порядку денному Кремля. Москва продовжує активно запрошувати до участі в МС Україну, яка, втім, бачить себе в МС лише у статусі спостерігача та пропонує формулу 3+1. При цьому, у відповідь на євроінтеграційні кроки Києва, Росія, наприклад, пішла на посилення митних процедур по відношенню до України.
Як заявляв напередодні Президент Віктор Янукович, Україна має шукати шляхи подальшої співпраці з МС, проте рішення про вступ до ЄС чи МС буде прийматися на референдумі.
Митний союз у рамках Євразійського економічного співтовариства - форма торговельно-економічної інтеграції Білорусі, Казахстану і Росії, яка передбачає єдину митну територію, в межах якої у взаємній торгівлі товарами не застосовуються митні мита та обмеження економічного характеру, за винятком спеціальних захисних, антидемпінгових і компенсаційних заходів. При цьому країни-учасники МС застосовують єдиний митний тариф та інші єдині заходи регулювання торгівлі товарами із третіми країнами.
Єдину митну територію МС становлять території Білорусі, Казахстану та Росії, а також штучні острови, установки, споруди та інші об'єкти, що знаходяться за межами територій держав-членів Митного союзу і щодо яких держави- члени МС мають виняткову юрисдикцію.
Росія від створення МС може отримати прибуток у розмірі близько 400 млрд дол., а Білорусь і Казахстан - по 16 млрд дол. до 2015 р. Повне використання потенціалу Митного союзу може привести до скорочення термінів перевезення вантажів з Китаю до Європи приблизно в 4 рази. За розрахунками вчених Інституту народногосподарського прогнозування РАН, створення МС Білорусі, Казахстану і РФ дозволить стимулювати економічний розвиток і може дати додатково до 15% зростання ВВП країн-учасниць до 2015 р.
Зазначимо, що товарообіг між Росією і Вірменією у 2012 р. склав близько 1 млрд дол. Тоді як між РФ і Білорусією він становив 45 млрд дол., а між Росією і Казахстаном - близько 24 млрд дол.
Митний союз розпочав роботу у 2010 р. Спочатку до нього увійшли Росія, Білорусь і Казахстан. Згодом про намір стати його учасниками заявляли також Киргизія і Таджикистан.