Президент Афганістану Хамід Карзай підписав угоду про співпрацю з Іраном, передає Fox News. У той же час Президент як і раніше відмовляється поставити підпис під афгано-американським пактом про забезпечення безпеки, на чому наполягає американська сторона.
Договір про дружбу і співробітництво між Афганістаном та Іраном був підписаний 8 грудня 2013 р. в Тегерані Карзаєм і президентом Ірану Хасаном Рухані. Згідно із заявою прес-секретаря Карзая Аймала Файзи, метою договору є "довгострокове співробітництво двох країн у галузі політики, економіки, безпеки та культури, а також мир і стабільність в регіоні". У серпні 2013 р. країни вже уклали договір, присвячений головним чином питань безпеки. За словами Файзи, нова угода охоплює більш широке коло питань.
Рухані заявив, що його країна виступає проти присутності іноземних військ в Афганістані, оскільки воно викликає напруженість у всіх країнах регіону.
"Ми вважаємо, що усі іноземні сили повинні покинути регіон і безпеку Афганістану повинна бути ввірена народу країни", - процитувала його слова іранське інформаційне агентство IRNA.
Рухані також зазначив, що Іран проти розміщення будь-яких іноземних сил на Близькому Сході та в Перській затоці, де п'ятий флот ВМС США має базою в королівстві Бахрейн.
Напередодні міністр оборони США Чака Гейґела виступив з промовою перед лідерами країн Перської затоки, в якій розповів про пропонованих США заходи по нарощуванню співробітництва у сфері оборони між країнами регіону. У той же час він підкреслив, що США не мають наміру згортати військову присутність у Перській затоці. Іранський колега Хейгела генерал Хосейн Дегхан, у свою чергу, назвав заяви американського міністра оборони "загрозливими" і додав, що вони підривають довіру до США, розкриваючи вплив Ізраїлю на Вашингтон.
В листопаді 2013 р. Іран підписав тимчасова угода щодо ядерної програми з шістьма світовими державами. Рухані докладає всі зусилля, щоб переконати скептиків і фундаменталістів у важливості договору і в тому, що він не загрожує суверенітету країни. Угода неодноразово піддавалося різкій критиці з боку Ізраїлю, чий прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху назвав підписаний документ "історичною помилкою".
Чисельність американських військ в Афганістані становить 47 тис. чоловік. США ведуть переговори з афганськими властями з приводу збереження в країні контингенту в 8 тис. бійців, призначеного для навчання і надання допомоги збройним силам Афганістану по закінченні мандата НАТО на проведення операції. Як очікувалося раніше, фаза переговорів за змістом двостороннього пакту закінчилася в листопаді безпосередньо перед тим, як Карзай скликав всеафганский рада старійшин - Лойя Джирга, щоб отримати схвалення угоди. Однак в останній момент президент Афганістану висунув додаткові вимоги до договору, в тому числі заборона військовослужбовцям армії США вторгатися в оселі афганських громадян при переслідуванні бойовиків.