Керівники традиційних українських Церков засудили жорстоке застосування владою сили до мирних громадян вночі 30 листопада на столичному Майдані Незалежності. Відповідні заяви опубліковано на офіційних веб-сторінках цих конфесій, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".
Керівники традиційних українських Церков засудили жорстоке застосування владою сили до мирних громадян вночі 30 листопада на столичному Майдані Незалежності. Відповідні заяви опубліковано на офіційних веб-сторінках цих конфесій, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".
Церковні діячі підкреслюють, що церкви разом з українським народом підтримують і продовжують підтримувати європейську інтеграцію та бачать майбутнє України у колі незалежних держав Об'єднаної Європи.
Після початку масових громадянських акцій Церкви неодноразово зверталися до правоохоронних органів та інших представників держави із закликом забезпечити громадянам гарантоване Конституцією право мирно висловлювати свою позицію. Цей заклик не був почутий -- вночі 30 листопада із застосуванням жорстокого насильства учасники акції були вигнані з Майдану Незалежності.
"Як Церква ми морально засуджуємо жорстоке застосування сили до мирних громадян, яке відбулося сьогодні на столичному Майдані Незалежності. Ми закликаємо всіх - особливо міліцію ... не допустити подальшого примноження насильства", - зазначив у своїй заяві Предстоятель УПЦ Київського Патріархату Філарет.Свій смуток з приводу подій, які тієї ночі відбулися у Києві, висловив Верховний архієпископ Святослав (Шевчук), глава УГКЦ: "Ми засуджуємо ті прояви насильства, які застосували працівники правоохоронних органів до мирних громадян. Ми просимо не допустити ще більшої ескалації насильства, яке може привести до ще більше трагічних наслідків".
Кардинал Любомир (Гузар), архієпископ-емерит УГКЦ, звернувся до міліції: "Нехай правозахисні органи пам'ятають, що вони також є громадянами України і що їхнє завдання - захищати громадян та їхні права. Нехай вони пам'ятають, що вони є правозахисними, а не владозахисними органами".
У заяві Братства незалежних церков та місій Євангельськиї християн-баптистів України наголошується, що «немає ніякого виправдання тим хто віддавав наказ, і тим хто його виконував. Немає виправдання тим хто підіймає руку на ближнього свого! Немає ніякого виправдання тим хто може топтати, калічити дітей, дівчат та жінок».
Свою солідарність з позицією УПЦ КП та УГКЦ висловив єпископ Собору Незалежних Євангельських Церков України Анатолій Калюжний. Він назвав подію на головній площі України, "апофеозом беззаконня і панування безвідповідальності перед Богом та українським народом", цитує Іnvictory.
Конференція римсько-католицьких єпископів України засудила "невиправдане та брутальне насилля з боку правоохоронних органів проти мирних демонстрантів". Єпископи взивають представників влади "невідкладно вчинити кроки, які відкриють дорогу до суспільного порозуміння та діалогу. В ці трудні часи, які переживає наша Батьківщина, ми заносимо наші прохання до Бога за нашу країну та її народ і заохочуємо всіх людей доброї волі молитися за Україну", говориться у заяві римсько-католицьких єпископів України.
Єпископат Української Православної Церкви в США (Константинопольський Патріархат) оприлюднив звернення, в якому піддав різкій критиці дії провладних структур щодо побиття людей на майдані. Православні єпископи закликали лідерів України "негайно припинити насилля проти тих, хто бере участь у протестах. Майбутнє демократії України залежатиме від діалогу та здатності влади вислухання голосу громадян... Влада повинна поважати тих, хто бере участь у протестах, які всього навсього вживають свої політичні та конституційні - а найважливіше - Богом дані права - мирно збиратися на протести та демонстрації", цитує РІСУ.
Об'єднання християнських церков Одеси "Примирення", яке включає ієрархів та духовенство римо- і греко-католиків, православних та протестантських конфесій Одещини, в свою чергу назвало розгін людей на Майдані Незалежності тривожним дзвінком, тому що у вирішенні спорів віддано перевагу насильству. "До насильства завжди вдається той, хто відчуває себе безсилим. Безсилим вести цивілізовану дискусію, уважно й шанобливо ставитися до аргументів іншої сторони. Ми благаємо усіх вас - не вдаватися до мови насильства. Будьте сильні: говоріть, слухайте один одного, разом шукайте відповідей на непрості питання сьогодення. Разом з тим ми однозначно заявляємо, що ми - на стороні потерпілих", - йдеться в заяві, опублікованій на сайті об'єднання. Церковні діячі звернулись до віруючих з проханням молитися за Україну та за збереження України від руйнівної міжусобної ворожнечі."Закликаємо духовенство і всіх вірних ... незалежно від їх політичних поглядів до спільної молитви за мир, любов та злагоду, подолання розбрату і ворожнечі, недопущення насильства та розв'язання непорозумінь", - говориться у заяві Володимира, митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви (Московський Патріархат).
Німецька Євангелічно-Лютеранська Церква України закликала всіх винних у насильстві до нелицемірного визнання своєї провини і до щирого покаяння за скоєне, а всіх можновладців до об'єктивного розслідування ситуації. Також НЄЛЦУ закликає всіх постраждалих не відповідати за приченене зло помстою, "але в дусі любові виправляти кривдників заповіданими Богом шляхами". Лютерани України просять "всіх жителів України докласти всіх зусиль для мирного вирішення даного конфлікту і торжества справедливості".
Архімандрит Віктор Бедь, ректор Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина, президент Міжнародної академії богословських наук, Уповноважений УПЦ з питань вищої освіти і науки, зробив заяву, в якій дав оцінку подіям, які сталися "внаслідок недолугих і антиконституційних дій державної влади". Він назвав 30 листопада "кривавою суботою", коли "в першу седмицю Різдвяного посту замість покаяння і примирення один з одним, вияву любові у Христі, ми стали свідками гордині та людської байдужості". Архімандрит Віктор (Бедь) зазначив: "На превеликий жаль, найвищі посадові особи державної влади в Україні, цими днями не почули суверенний голос українського народу та протиставили себе Українській громаді. Що було сприйнято переважною більшістю українців і світовим співтовариством як національна зрада. Тож у такому випадку, влада яка не виправдала довіри своїх виборців, українського народу, повинна піти у відставку".
До відставки Президента Віктора Януковича, міністра МВС Віталія Захарченка та прем'єр -міністра Миколи Азарова закликав єпископ Об'єднаної Християнської Євангельської Церкви Живого Бога України Сергій Балюк. При цьому він додав, що не говорить зараз про Євросоюз або Митний союз. "Я тільки коментую те, що сталося сьогодні вранці, 30 листопада 2013 року, - підкреслив він. - Україна стала іншою країною. Якщо на це просто закрити очі , то нас чекає диктатура. З цим треба боротися і про це не можна ніяк мовчати , незважаючи ні на які наслідки".
Всеукраїнський союз церков Євангельських християн-баптистів закликає кожного християнина "не стояти осторонь сьогоднішніх конфліктів, а посилити молитви за припинення ворожнечі та насилля". Незалежно від різнобічних поглядів на політичні баталії, ВС ЄХБ "разом з усім українським народом звертається до представників держави припинити будь-яке силове втручання, не забороняти українцям мирно висловлювати волю народу, не застосовувати жорстоке насильство під час масових громадських акцій".
"Як християнин і священнослужитель, я засуджую прояви насильства, застосованого співробітниками правоохоронних органів по відношенню до мирних громадян, - говориться у заяві, яку оприлюднив старший єпископ Української Християнської Євангельської Церкви Леонід Падун. - Разом з тим, на підставі Святого Письма, я твердо переконаний, що насильство неможливо викорінити насильством". Він закликав всіх громадян України до миру, спокою і взаєморозуміння, а також старанних молитов за країну.
Перший заступник головного єпископа Церкви християн віри євангельської України Микола Синюк заявив, що "Жорстоке побиття невинних людей ставить тих, хто це вчинив, не тільки під кримінальну відповідальність державного закону, але й під осуд закону Божого". Церковнослужитель закликав "всіх, хто шанує Бога як єдиного Законодавця і Суддю, на безстроковий Молитовний Майдан України. Для молитви немає "Беркута", закритих дверей, закритих сердець. Твій молитовний Майдан там, де ти зараз", вважає Микола Синюк.
Ректорат Українського католицького університету висловив протест з приводу насильницького придушення Євромайдану в Києві. "Ми звертаємося до академічних спільнот університетів та інших навчальних закладів України стати на захист студентської молоді нашої країни і публічно проголосити свій протест", - говориться, зокрема, у заяві УКУ.
Доктор філософський наук, екс-ректор Донецького християнського університету Михайло Черенков також засудив силовий розгін демонстрантів. "Україна стає Білоруссю у нас на очах. При пособництві мовчазної більшості і під завивання фундаменталістських сирен про страшну Європу та рятівну слов'янську духовність...", - написав він на своїй сторінці в Facebook.
Заяви про засудження насильства та недопущення подальшої ескалації насильства зробили: Предстоятель УПЦ КП Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет; Предстоятель УПЦ митрополит Київський і всієї України Володимир; Предстоятель УГКЦ Верховний архієпископ Києво-Галицький Святослав (Шевчук); архієпископ-емерит УГКЦ Любомир (Гузар); Старший єпископ Української Християнської Євангельської Церкви Леонід Падун; єпископ Української Лютеранської Церкви В'ячеслав Горпинчук; Німецька Євангелічно-Лютеранська Церква України; Конференція римсько-католицьких єпископів України; єпископат Української Православної Церкви в США (Константинопольський Патріархат); виконавчий секретар Братства незалежних церков та місій євангельських християн-баптистів України Сергій Дебелинський; Всеукраїнський союз церков Євангельських християн-баптистів; єпископ Собору Незалежних Євангельських Церков України Анатолій Калюжний; Об'єднання християнських церков Одеси "Примирення"; єпископ Об'єднаної Християнської Євангельської Церкви Живого Бога України Сергій Балюк; учасники громадської ініціативи «Першого грудня»; ректорат Українського католицького університету; архімандрит Віктор (Бедь), ректор Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина, президент Міжнародної академії богословських наук, Уповноважений УПЦ з питань вищої освіти і науки; доктор філософський наук, екс-ректор Донецького християнського університету Михайло Черенков та інші.
Джерело - Релігія в Україні