Представники півночі і півдня Судану погодилися створити демілітаризовану зону уздовж їх спільного кордону. Про це повідомляє Reuters з посиланням на відповідну заяву Африканського Союзу.
Посадові особи обох сторін зустрілися на цьому тижні в ефіопській столиці Аддіс-Абебі, щоб обговорити ситуацію в районі Абьей та інші питання.
Обидві сторони домовилися створити спільний орган на чолі з міністрами оборони. Туди ж мають увійти начальники генеральних штабів, керівники спецслужб, міліції та інші посадові особи.
"Угода встановлює загальну прикордонну зону між північчю і півднем Судану, яка повинна бути демілітаризована, перебуває під спільним контролем і патрулюванням", - говориться в заяві Африканського Союзу. В той же час ніякої конкретної інформації щодо статусу району Абьєй не було озвучено.
Як заявив журналістам в Женеві представник ООН Едріан Едвардс, ще в понеділок на вулицях міста Абьєй була чутна стрілянина. На вулицях ходять солдати. Процвітає мародерство.
Нагадаємо, 19 травня в багатому на нафту районі Абьєй почалися зіткнення між південними і північними племенами, після чого в місто увійшла армія уряду Судану. Миротворчі війська ООН добилися виведення з населеного пункту "сіверян", але ненадовго: незабаром підрозділу урядової армії, отримавши підкріплення, повернулися в Абьєй. У понеділок віце-президент Південного Судану Рік Машар наполягав в Хартумі на виведенні військ з Абьєя, але влада Півночі відмовилися від такого кроку. За словами Машара, віце-президент Судану Осман Алі Таха відхилив пропозицію представника Півдня, повідомивши, що війська будуть залишатися в районі до прийняття політичного компромісу. Влада Судану ще раз підтвердила, що Абьєй буде їх північною територією. В той же час віце-президент Південного Судану заявив, що його сторона не бачить перспектив у поверненні до військових дій за спірний район. Сторони домовились про вирішення конфлікту мирним шляхом.
Але все ще існують побоювання, що конфлікт навколо Абьея переросте в нову війну між офіційним урядом Судану і південною частиною цієї держави, яка поки ще є найбільшою в Африці.
З 1983 р. по 2005 р. між мусульманською північчю і центральним Суданом і півднем країни тривала громадянська війна. Південці добивалися незалежності від Хартума.
У січні 2011 р. в Південному Судані пройшов референдум з питань незалежності. Більшість жителів регіону проголосували за незалежність від Судану. 9 липня очікується офіційне проголошення появи нової держави на карті світу. Південь Судану повинен стати незалежною країною менш ніж через шість тижнів, але двом сторонам ще належить вирішити такі питання, як положення загальної кордону і розподіл нафтових доходів.