Право експорту української електроенергії в 2012 р. виграли компанії "Східенерго" і "ДТЕК Пауер Трейд" холдингу ДТЕК (Донецьк), а також державне підприємство "Укрінтеренерго". Про це повідомили в держкомпанії "Укренерго" - операторі української енергосистеми.
Відкритий аукціон з отримання доступу до пропускної спроможності міждержавних електромереж на 2012 р. відбувся увечері 14 грудня ц. р. в "Укренерго". Найбільший попит був на білоруський напрям. В ході торгів ціна по двох лотах потужністю по 100 МВт кожен зросла в чотири рази - до 2,5 тис. дол. за лот. Ще один лот на Білорусь на 50 МВт проданий удвічі дорожче за стартову ціну - за 1,25 тис. дол. У всіх трьох випадках переможцем торгів стало державне підприємство "Укрінтеренерго". Конкуренцію йому склала приватна компанія "Східенерго".
"Східенерго" викупила решту 650 МВт перетину на Білорусь. Компанія також отримала право експорту електроенергії з острова Бурштинськой ТЕС до Словаччини, Угорщини і Румунії потужністю 545 МВт за 13,8 тис. дол., а також 235 МВт перетину "Добротворська ТЕС - Замость (Польща)" за 1,25 тис. дол.
Компанія "ДТЕК Пауер Трейд" придбала право доступу до міждержавних мереж потужністю 700 МВт на Молдову за 3,1 тис. дол.
Російський напрям не був затребуваний, тому аукціонна комісія зняла лоти по ньому з торгів. На думку експертів, трейдери не почали боротися за європейський напрям через боргову кризу, що продовжується в Європі.
До участі в аукціоні не допущена компанія "Білоцерківська теплоелектроцентраль" через невідповідність зовнішньоекономічного контракту нормам Господарського кодексу і відсутності європейського коду EIC (Energy Identification Code), необхідного при торгівлі електроенергією в європейській енергосистемі ENTSO-E.
За 10 місяців 2011 р. Україна збільшила експорт електроенергії в порівнянні з таким же періодом 2010 р. на 57,9% - до 4 млрд 987,3 млн кВт.год. Поставки до Білорусі скоротилися на 15,4% - до 1,927 млрд кВт.год, до Угорщини зросли в 4,6 разу - до 1,865 кВт.год. Експорт здійснюється також до Словаччини, Молдови, Росії, Польщі і Румунії. Українською електроенергією торгують "Східенерго", "ДТЕК Пауер Трейд" і "Укрінтеренерго", що отримали це право за підсумками аукціону на 2011 р.