Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель під час розмови з Президентом Греції Каролосом Папульясом дійсно запропонувала провести в країні референдум з питання членства країни в єврозоні. Про це заявляють в адміністрації Папульяса, передає Associated Press.
Нагадаємо, раніше в пресі з'явилися повідомлення про те, що Меркель запропонувала грецькому уряду провести референдум щодо членства країни в єврозоні. Уряд Німеччини цю інформацію спростував. Проте адміністрація Президента Греції повідомила, що дана інформація правильна і питання про референдум розглядався в ході бесіди двох керівників.
"Повідомлення уряду Греції відображає дійсність", - повідомили в адміністрації Президента.
Зазначимо, експерти Європейської комісії (ЄК) і Європейського центрального банку (ЄЦБ) уже розробляють сценарії екстреного реагування на вихід Греції із зони євро. Сьогодні вперше прозвучало офіційне підтвердження того, що європейські законодавці працюють над планом, покликаним згладити наслідки виходу Греції з валютного блоку.
Для Греції перспективи дефолту і виходу з зони євро знову стали реалістичними після парламентських виборів 6 травня ц.р. Тоді за підсумками виборів консервативна партія "Нова демократія" отримала 108 місць (18,85% голосів виборців), ліворадикальна коаліція СІРІЗА - 52 (16,78% голосів), а партія соціалістів ПАСОК - 41 місце (13,18%) в 300-місцевому парламенті Греції.
Однак політичні сили, які прийшли до влади, не змогли домовитися з питання антикризових заходів, реалізація яких є необхідною умовою отримання Грецією фінансової допомоги від міжнародних кредиторів. Грецькі партії навіть не змогли сформувати коаліційний уряд і прийти до консенсусу з ініціативи президента Греції Каролоса Папульяса про формування неполітичного уряду "технократів". У Греції було сформовано тимчасовий уряд і призначена дата дострокових виборів - 17 червня 2012 р.
Без фінансування ззовні Греція може залишитися без засобів до існування ще до кінця червня 2012 р. Країна не зможе покрити зобов'язання по виплаті зарплат чиновникам і по різним соціальним програмам. Афіни повністю залежать від другої кредитної програми "трійки" (Євросоюз, Європейський центральний банк, МВФ) обсягом 130 млрд євро. Перерахування коштів програми, в свою чергу, залежить від виконання Грецією цільових показників програми бюджетної консолідації. Прогрес у виконанні узгоджених заходів щодо скорочення дефіциту бюджету оцінюється спеціальною місією "трійки".
Напередодні міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило суверенний кредитний рейтинг Греції з B-до ССС, пославшись на збільшений ризик виходу Греції із зони євро. Fitch підкреслило, що вихід Афін з єврозони призведе до масштабних дефолтів у приватному секторі, а також дефолту за державними облігаціями, номінованим у євро. Сьогодні Fitch знизило рейтинг п'яти великих грецьких банків - National Bank of Greece, Eurobank, Alpha, Piraeus і Agrivultural Bank of Greece - з B на один ступінь, до CCC.