У Франції уряд прийняв законопроект про підвищення податку на пиво на 160%. Ця ініціатива входить в план Президента Франсуа Олланд по економії 24,5 млрд євро. При цьому основним французьким виробникам алкоголю - виноробам - вдалося уникнути збільшення податків.
Підвищення податків на пивоварів у новому році принесе в скарбницю близько 500 млн євро. Таким чином, сукупне податкове навантаження на сектор виросте до 800 млн євро, залишивши невеликих виробників пінного напою майже без засобів до існування.
Французькі винороби на даний момент щорічно виплачують до бюджету лише 120 млн євро податкових відрахувань. І це при тому, що в секторі зайнято 250 тис. чоловік проти всього 75 тис. у пивоварінні. Аналогічна ситуація спостерігається і зі споживанням напоїв: на вино у Франції припадає 59% всього випитого алкоголю, на пиво - лише 16%. В абсолютному вираженні обсяги виробництва вина також перевищують пивні приблизно в три рази.
Згідно з прогнозами французької Асоціації пивоварів, новий податок призведе як мінімум до 20% збільшення цін і може стати причиною проблем не тільки пивоварів, але й місцевих барів і кафе. "Враховуючи, що вартість маленької пляшки пива може зрости на 25-40%, такий рівень цін призведе до посилення діючого тренда, коли люди перестають ходити в кафе і перемикаються на домашнє споживання. З 2007 р. через це закрилося вже 12 тис. закладів", - заявив генеральний секретар Федерації пивоварів Європи П'єр-Олівьер Бергерон. Пивні лобістські групи вже обіцяють оскаржити підвищення податків у суді.
Варто відзначити, що стурбованість зростанням податкових ставок висловили і в сусідній Бельгії, яка активно експортує пиво до Франції. "Для нас це дуже важливе питання, оскільки на Францію припадає близько 32% бельгійського експорту пива", - заявив прем'єр-міністр Бельгії Еліо ді Рупо. Він нагадав, що Брюссель підвищив податок на вино, що ввозиться в основному з Франції, лише на 12%. Тепер в Бельгії розглядають можливість подачі скарги в Єврокомісію або навіть позову до Європейського суду.
Подібний протест Брюсселя може дати цілком реальні результати і суттєво скоротити нові податки. Останній раз така ситуація сталася в кінці 80-х років, коли європейська Феміда заборонила британцям піднімати податок на вино, прирівнявши такий крок до протекціоністських заходів, вигороджувати місцевих пивоварів.
Читайте також: Патріотизм по-французьки - бізнесмени виїжджають з країни через податок на багатство