У власників нафтобази, міліції та нардепів різні версії події
В селі Крячки Васильківського району Київської області ввечері 8 червня почалася пожежа на нафтобазі "БРСМ-Нафта". Загорівся резервуар з паливом об'ємом 800 куб. м (ємністю 650 тонн), а станом на ранок 9 червня вогнем були охоплені вже всі резервуари. Крім цього, за час пожежі на нафтобазі під Києвом сталося кілька вибухів цистерн, в результаті чого загинуло чотири людини, а 14 було травмовано. За прогнозами пожежних, база буде горіти ще як мінімум добу. На місці пожежі працюють рятувальники з трьох областей, також по тривозі були підняті нацгвардія і міліція. Хоча точні причини пожежі встановити поки що неможливо, вже є ряд версій події.
Пожежа на нафтобазі під Києвом розпочалася у понеділок ввечері в результаті займання одного з резервуарів з пальним. Вогонь почав швидко розповсюджуватися, і за станом на 19:00 ним були охоплені вже чотири цистерни, а через півгодини надійшла інформація про перших потерпілих - чотири людини були госпіталізовані у важкому стані.
Боротьба з вогнем тривала цілу ніч, а вранці 9 червня стався потужний вибух, в результаті якого загинули пожежники, а також було знищено 10 одиниць техніки. Ближче до обіду секретар РНБО Олександр Турчинов повідомив про те, що на нафтобазі почалася локалізація пожежі.
Станом на 17:30 міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про те, що поширення вогню зупинено і що фахівці прогнозують завершення пожежі через 12 годин. Проте вранці 10 червня надійшла інформація про нові вибухи на нафтобазі під Києвом, а також про те, що пожежа триватиме ще 1-2 доби.
Версії причин пожежі на нафтобазі під Києвом
Варто підкреслити той факт, що однозначно встановити причини трагедії наразі неможливо. Тільки після ліквідації пожежі експертна група протягом 10 днів буде проводити експертизу для встановлення причин події. Але, незважаючи на це, вже зараз існує кілька версій того, чому почалася пожежа на нафтобазі під Києвом.
Зокрема, у самій компанії "БРСМ-Нафта" в коментарі РБК-Україна заявили про те, що безсумнівно мав місце підпал. "База експлуатується 10 років. За ці 10 років у нас не було ніяких прецедентів. Всі наші працівники висококваліфіковані. Позиція нашої компанії однозначна - зовнішнє втручання осіб, зацікавлених у тому, щоб нашкодити майна компанії. Ми не допускаємо, що був якийсь технічний збій або халатність наших працівників", - заявили в прес-службі компанії.
Втім, в опублікованому пізніше офіційному коментарі "БРСМ-Нафта" йдеться вже про те, що в компанії не виключають версію терористичного акту.
У той же час у Міністерстві внутрішніх справ впевнені, що найбільш ймовірна причина виникнення пожежі на нафтобазі під Києвом - технічна. "Одна з ймовірних причин виникнення пожежі - технічна, при роботі з нафтопродуктами", - йдеться в повідомленні прес-служби відомства.
Зазначимо також, що у МВС розглядають кілька версій, за якою сталася пожежа, про що написав радник глави відомства Зорян Шкіряк у своєму Facebook. "Однією з основних причин масштабної пожежі та потужного вибуху на нафтобазі "БРСМ - Нафта" під Васильковим, можуть бути грубі порушення правил зберігання нафтопродуктів. Розглядаються також технічна складова і навмисний підпал. Остаточно це з'ясує слідство. Зараз достовірно встановити причину цієї трагедії неможливо", - повідомив Шкіряк. Нагадаємо, що Зорян Шкіряк протягом декількох місяців керував Держслужба з надзвичайних ситуацій.
У свою чергу народний депутат від фракції "Народний фронт" Антон Геращенко, раніше також був радником глави МВС, підтримав версію про порушення на нафтобазі правил безпеки. "Як мені стало відомо, Держнс неодноразово виносила компанії БРСМ приписи про необхідність приведення своєї нафтобази у відповідність з державними пожежними нормами, проте необхідних дій не робилося", - написав нардеп у своєму Facebook.
Позже Геращенко представил на обозрение пользователей Facebook более подробную информацию о причинах пажара на нефтебазе под киевом. Он, в частности, привел слова неких источников, которые "непосредственно были на месте в момент аварии". Приведем это свидетельство целиком и без купюр.
"Не секрет, что БРСМ бодяжит топливо и сильно в этом преуспело. Вот во время одной из этих манипуляций - перекачивания бензина из одного резервуара в другой - использовался переносной насос, который не был пожарозащищенным, как это положено.
Сначала лопнул шланг, продукт попал на этот насос и понеслась.
Такого не было бы, если бы эти специалисты при этой перекачке имели при себе порошковый огнетушитель, как это положено по технике безопасности.
НО... Так, как выяснилось, не было ни пены, ни пожарного водоема, ничего... Ну, это в стиле Ставицкого (некоторые источники называют экс-министра Энергетики и угольной промышленности Эдуарда Ставицкго номинальным владельцем "БРСМ-Нефти", - ред.) - грести миллиарды и экономить на огнетушителе...
Один из работников нефтебазы погиб, но другие вроде живы. Эти же БРСМ заявляют, что теракт...
Ну вот тоже к слову: если бы те же фискалы занимались своим делом и придушили бодяжничество на "БРСМ", то глядишь, и не было бы этой беды... А так... Ярема индульгенцию выдал, Билоус...
Инспектор МЧС дал разрешение на эксплуатацию базы и на то, чтобы засыпали пожарный водоем... для расширения парка резервуаров!"
Наслідки пожежі
Звичайно ж, катастрофа таких масштабів не може пройти безслідно для екології регіону і здоров'я населяють його громадян. В результаті пожежі на нафтобазі під Києвом стався викид в атмосферу величезної кількості небезпечних речовин. При цьому викликає здивування заява начальника Васильківського районного управління Державної СЕС Київської області Валентини Воробйової про те, що проживання поруч з нафтобазою цілком безпечно. За її словами, зокрема, в результаті дослідження атмосферного повітря за шістьма показниками, "перевищень вище граничних допустимих рівнів не знайдено".
Ця заява більше ніж дивна, якщо врахувати, що за інформацією заступника голови КМДА Михайла Радуцького, зміст небезпечних речовин в повітрі Києва з-за пожежі на нафтобазі під Києвом перевищило допустимі норми у 2,5-6,7 разів. "З-за погодних умов у приземному шарі атмосферного повітря накопичуються забруднюючі речовини. За рівнем забруднення сірчистим ангідридом ситуація характеризується як неприпустима, а за ступенем небезпеки - як помірно небезпечна і небезпечна", - повідомив Радуцький.
Фото: дим від пожежі весь день був добре видний над Києвом
У той же час у Державній санітарно-епідеміологічній службі взагалі стверджують, що говорити про якійсь певній мірі забруднення поки що рано. Так, як заявив головний державний санітарний лікар Києва Олег Рубан, результати екологічної експертизи території в районі нафтобази можуть бути надані тільки на наступному тижні. "Сьогодні висновків щодо ступеня забруднення територій ми не можемо зробити. Результати моніторингу забруднення найближчих міст, водойм, продуктів будуть надані наступного тижня", - повідомив Рубан.
Він також зазначив, що забруднення можуть піддатися і території в сусідніх областях. "Всі шкідливі речовини потрапляють у верхні шари атмосфери і далі з хмарами, з повітрям поширюються на інші міста", - зазначив Рубан.