Поява в Італії потужної радикальної політичної сили - симптом гострої кризи, - Медведчук
Поява в Італії потужної радикальної політичної сили - симптом гострої кризи. Про це у своєму блозі заявив лідер громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
"Вибори в одній із найбільших країн-засновників Євросоюзу оголили криза сучасної Європи. Так, урядові кризи для Італії не новина, але ніколи в цій країні не було ситуації, щоб сенат країни контролювала одна політична сила, а палату депутатів - інша. Оскільки в Італії парламентські палати рівноправні, це створює патову ситуацію", - зазначив Медведчук.
Він звернув увагу на те, що країна переживає серйозну економічну кризу, і безліч італійців незадоволені жорсткими антикризовими заходами. Але довгі роки в європейських державах невдоволення народу владою виражалося на виборах традиційно - виборці віддавали перевагу найбільшої опозиційної партії. Так, влада переходила від правоцентристів до лівоцентристів і навпаки. А в сумі ці сили завжди набирали приблизно однакову кількість голосів, і на їх монополію на владу ніхто не зазіхав.
"Поява потужної політичної сили, створеної буквально з нуля, - це симптом гострої кризи. Тим більше якщо така сила пропонує радикальні заходи. А в Італії нікому не відоме до передвиборної кампанії рух «5 зірок» на чолі з блогером Беппе Грілло набрав більше чверті голосів, помітно випередивши партію чинного прем'єра Маріо Монті.
Один з головних гасел Грілло - референдум про вихід Італії з єврозони. І це аж ніяк не найрадикальніше пропозицію. Про програму "5 зірок" пишуть, що "вона про те, як уряд і парламент розігнати, будівлі, в яких вони засідають підірвати, а всі закони, які створюють дорогий і корумпований політичний клас країни, скасувати".
Але голосували за партію аж ніяк не люмпени, не неаполітанські лаццарони, а люди, підковані в техніці. Грілло не користувався телебаченням, воліючи Інтернет і живе спілкування з виборцями. А команда, яку він привів до парламенту, - це в основному молоді люди з вищою освітою.
І успіх Сильвіо Берлусконі - теж симптом кризи. Адже він вів кампанію аж ніяк не як традиційний Європейський правий. Його пропозицію повернути людям гроші, сплачені ними податку на нерухомість, - це прямо таки шариковский популізм. Берлусконі, звичайно, епатажний політик, але епатаж у нього все-таки підпорядковується тверезого розрахунком, і без такого популізму він раніше обходився. А зараз він вдався саме до такої риторики, тому що відчуває, як обурений італійський народ продиктованої Брюсселем і Берліном політикою європейських бюджетних стандартів, політикою жорсткої економії. Якщо копнути глибше, то одна з найбільших економік ЄС стала жертвою досить далеких від справедливих правил гри, які діють в Євросоюзі...", - підкреслив Медведчук.