ua en ru

Споживчі настрої в Україні у жовтні помітно покращилися

Споживчі настрої в Україні у жовтні 2013 р. помітно покращилися порівняно з попереднім місяцем. Вересневий індекс споживчих настроїв (ІСН) дорівнює 84, що на 3,5 пункту менше, ніж у вересні, свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.

Оцінка поточного становища зросла на 6,4 пункту та дорівнює 85,6. Складові цього індексу змінились наступним чином:

- індекс поточного особистого матеріального становища додав 3,4 пункту до значення 82,3;

- індекс доцільності робити великі покупки дорівнює 88,9, що на 9,5 пункту більше ніж у вересні.

Очікування щодо розвитку економіки країни поліпшилися на 1,5 пункту та дорівнюють 83. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

- індекс очікуваних змін особистого матеріального становища втратив 2,6 пункту і становить 87,1;

- індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року виріс на 3,9 пункту до значення 80;

- очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років покращилися на 3,2 пункту до 81,8.

У жовтні поліпшилися очікування українців щодо динаміки безробіття: відповідний індекс дорівнює 136,5, що на 5,3 пункту менше, ніж у вересні. Інфляційні очікування також зазнали незначного поліпшення: відповідний індекс дорівнює 183,7, що на 1 пункт менше вересневого показника. Одночасно суттєво зменшилися побоювання українців щодо курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань втратив відразу 14,8 пункту до значення 119,8.

У жовтні було зафіксовано такі ключові тенденції:

- Поліпшення споживчих настроїв було викликане, насамперед, зростанням індексу поточного стану, який відображає фактичну зміну матеріального становища та готовність робити великі покупки.

- При цьому суттєво зменшилися побоювання девальвації та безробіття.

- Водночас, очікування щодо розвитку економіки залишаються на рівні нижчому від оцінки поточного стану.

- Найбільшою мірою споживчі настрої покращилися в західному регіоні, містах середнього розміру та серед громадян з низькими доходами.

"Сезон збирання врожаю в Україні зсунувся цього року з вересня на жовтень, тепла погода сприяла поліпшенню ситуації і в інших галузях. Це підштовхнуло споживчі настрої вгору. Водночас, за слабких очікувань щодо розвитку економіки настрої залишаються вкрай нестійкими", - коментують аналітики GfK Ukraine.