Споживчі настрої українців в січні різко погіршилися
Індекс споживчих настроїв (ІСН) в Україні в січні 2015 р. склав 45,8, що 6,7 п. менше, ніж у грудні 2014 року. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.
"Відновлення активних бойових дій на Донбасі на тлі складної економічної ситуації та низької ділової активності в січні призвело до суттєвого погіршення споживчих настроїв. Подальша динаміка індексу споживчих настроїв буде визначатися, насамперед, результативністю перемир'я на Сході, а також успіхами влади до фінансової стабілізації", - коментують аналітики GfK Ukraine.
Зокрема, в січні погіршилися оцінка поточного стану, яка дорівнює 42,1, що на 7,8 п. менше, ніж у грудні 2014 р. Складові цього індексу змінилися таким чином: індекс поточного особистого матеріального становища погіршився на 8,8 п. до значення 30,1; індекс доцільності робити великі покупки дорівнює 54,1, що на 6,8 п. менше грудневого показника.
Очікування щодо розвитку економіки країни рівні 48,4, що на 6 п. гірше, ніж у грудні. Складові цього індексу змінилися таким чином: індекс очікуваних змін особистого матеріального становища погіршився відразу на 4 п. до значення 43,5; індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року становить 34.4, що на 6,5 п. гірше, ніж у грудні; очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років покращилися на 7,5 п. до значення 67,2.
У січні зросли побоювання українців щодо можливого безробіття: індекс очікуваної динаміки безробіття дорівнює 152,4, що на 2,1 в.п. більше, ніж у грудні. Водночас покращилися очікування українців щодо можливої інфляції: порівняно з попереднім місяцем індекс інфляційних очікувань втратив 1,4 п. і становить 186,2. Очікування українців щодо курсу гривні протягом найближчих трьох місяців покращилися: індекс девальваційних очікувань знизився на 5,5 п. і становить 152,6.
В січні 2015 року було зафіксовано такі ключові тенденції:
1. Споживчі настрої в січні погіршилися - на 6,7 в. до 52,6. що є найбільшим падінням з серпня 2014 року.
2. Впали в січні все подиндексы індексу споживчих настроїв, проте найбільшим було зниження індексу поточного особистого матеріального становища - на 8,8 п. Для цього подиндекса характерне сезонне зниження в січні по відношенню до грудня. Цікаво, що припинили рости індекси інфляційних і девальваційних очікувань, причому останній навіть знизився в січні на 5,5 п.
3. Після погіршення в листопаді, в грудні на 4 п. покращилися очікування щодо розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років. Цей індекс далі залишається істотно вище всіх підіндексів індексу споживчих настроїв.
4. У січні потім збільшилася залежність споживчих настроїв від рівня добробуту респондента, настрої найбідніших погіршилися в найбільшою мірою. Найсильніше впали споживчі настрої в центральному регіоні, причому, насамперед, за рахунок очікувань розвитку економіки, а не особистого матеріального стану. Також більше середнього настрої погіршилися в східному і південному регіонах.
Нагадаємо, згідно з даними Держстату, базова інфляція в Україні в січні сповільнилась до 2,6%.