На думку експерта, RAB виглядає як "фінансова надбавка"
Вступ RAB-регулювання тарифів може призвести до деякого їх підвищення, але, в кінцевому рахунку, споживач все одно виграє. Про це в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" заявив експерт з 30-річним досвідом роботи в енергетиці, директор консалтингової компанії Doradztwo Gospodarcze (Польща) Кшиштоф Рогульскі.
"Для мене абсолютно очевидно, що RAB якщо і призведе до деякого тимчасового підвищення тарифів, то в довгостроковому вимірі споживачі все одно виграють. І в ціні передачі електроенергії, і в якості обслуговування. При існуючому тарифоутворенні тариф теж буде зростати, але в компанії не буде коштів для інвестицій у розподільні мережі та поліпшення якості постачання електроенергії",- сказав Рогульскі.
За його словами, RAB виглядає як "фінансова надбавка", яку збирають для того, щоб залучити нові інвестиції.
Енергетичний експерт також пояснив, що ставка RAB-тарифу у всьому світі відповідає вартості капіталу і розраховується за формулою оцінки вартості капіталу WACC. Вона в різних європейських країнах відрізняється тільки ставками WACC на єдину базу в залежності від того, скільки коштує капітал на фінансових ринках і пов'язана з грошима, які необхідно залучити, щоб здійснити реконструкцію мереж.
"Якщо чим і дорікнути НКРЕКП в цьому сенсі, то тільки тим, що вони намагаються робити ставку нижче ринкової. WACC, який враховує вартість грошових ресурсів в Україні, повинен становити не менше 19%, а регулятор планує прив'язати цей стимулюючий тариф до облікової ставки НБУ. Це всього 12,5%",- зазначив Рогульскі.
Він також підкреслив, що занижена ставка може знизити ефективність даної методології.