З часом потенціал двосторонніх торговельних угод буде знижуватися, тому що вони не можуть охопити всіх аспектів умов торгівлі - субвенцій, пільг на кордонах, технічних стандартів продукції, антидемпінгового регулювання і т. д. Таку думку в інтерв'ю Handelsblatt висловив глава Всесвітньої торгової організації (СОТ) Паскаль Ламі, передає РБК daily.
Відповідаючи на питання про те, що в рамках двосторонніх домовленостей все ж питання вирішуються швидше, П.Ламі сказав наступне: «Звичайно, така тенденція існує. Візьмемо, приміром, Китай чи В'єтнам. Років двадцять тому особливого інтересу укладати з ними двосторонні договори у інших держав майже не було. А зараз у цьому є сенс. Часто двосторонні угоди мають ще й важливу політичну складову. Втім, частка ринку, яку покривають подібні угоди, поки не збільшилася. Крім того, згідно з дослідженнями, економіка використовує лише 30% укладених двосторонніх угод. Справа в тому, що часто для них характерне дуже велика бюрократична завантаження».
Голова СОТ також підкреслив, що підтримка свободи торгівлі і відмова від протекціонізму національних економік «дозволила порівняно безболісно пережити кризу в першу чергу країнам, що розвиваються». «Ми вперше (на саміті G20 у Торонто) обговорювали в рамках G20 питання про багатосторонніх торгівельних переговорах в деталях і по суті. У центрі уваги була світова торгівля і економічна криза, і всі учасники прийшли до єдиної думки, що стати жертвою кризи торгівля не має права», - резюмував П.Ламі.