ua en ru

Після інциденту з Нуланд Яценюк не зможе розраховувати на підтримку США, - експерт

Опублікована в Інтернеті телефонна розмова помічника керівника Держдепартаменту США Вікторії Нуланд з послом Джеффрі Пайєттом зірвала план Америки посадити у прем'єрське, а потім і в президентське крісло в Україні свою людину. Тепер США навряд чи наступлять на ті ж самі граблі, ризикнувши в черговий раз зробити ставку на Яценюка. Як і Вікторія Нулад, Арсеній Яценюк відійшов у розряд "збитих льотчиків". Таку точку зору висловив політичний експерт Дмитро Джангіров.

"Американці були незадоволені повільністю і нерішучістю європейців у вирішенні ситуації в Україні. І на тлі декларованих спільних зусиль Нуланд взяла на себе місію вирішити проблему без участі європейців, як вона висловилася - "провчити Європейський Союз", - говорить експерт.

На його думку, сценарій гри США нагадував гру в доброго і злого слідчого.

"Якщо ви пам'ятаєте, був дзвінок віце-президента США Джо Байдена, причому досить різкий, з вимогою вивести спецпідрозділи з вулиць Києва і так далі. Таким чином, Байден грав у поганого слідчого, а добрий слідчий, напевно, повинен був прилетіти з ООН, і допомогти вирішити створену в Україні американцями ж проблему. Однак місія провалилася", - констатує Джангіров.

Аналітик стверджує, що якщо європейці, кажучи про технічний уряд, мали на увазі прем'єра без політичних амбіцій, то американці думали про інше.

" Стояло питання поставити Яценюка і провести під цю персону Конституційну реформу. Треба сказати, що невідомо вийшло б це і без оприлюднення телефонної розмови Нуланд. Але після оприлюднення запису все це стало неможливим. Тому що провернути таку операцію можна було тільки шляхом таємних переговорів".

За словами Джангірова, на даний момент можна стверджувати, що президентські амбіції Арсенія Яценюка виявилися ще більш туманними.

"До нього тепер будуть навіть в опозиції ставитися з підозрою. Тому що з розмови Нуланд випливає, що у нього були окремі переговори з нею і Пайєттом, про які Яценюк не повідомив навіть самих найближчих соратників по опозиції - Кличко і Тягнибока. Крім того, слід розуміти, що в даній історії Нуланд - головний збитий льотчик. Вона не буде більше займатися цією темою. А чи стане наступний ставленик Вашингтона більш прозоро співпрацювати з ЄС, хто ним буде, і чи будуть США робити ставку на Яценюка - ось у чому питання. Можливо, другий раз американці вже на нього не поставлять. Це, як би в певній мірі і підриває його президентські амбіції. Хоча, Яценюк чекає, що "злочинний режим" не пустить на вибори Кличко і залишить у в'язниці Тимошенко. І тоді він залишиться останнім кандидатом, який буде "весь у білому", - вважає експерт.

Джангіров додав також, що на даному етапі Віктор Янукович отримав повне моральне право формувати Кабмін на власний розсуд.

"Варто зазначити, що пропозиція Президента очолити уряд Яценюку, було несподіванкою як для самого Арсенія Петровича, так і для американців. Але тепер, після відмови Яценюка та оприлюднення скандального запису телефонної бесіди Нуланд з Пайєттом, Президент отримав повне моральне право брати участь у формуванні нового уряду за своїм розсудом. Хоча зрозуміло, що як зовнішній так і внутрішній влив на цей процес матиме місце, але в кожному разі, все буде в руках Президента " , - резюмував Дмитро Джангіров.