Президент розповів про те, що відбувається в Україні йому подобається, а що - не дуже
Президент України Петро Порошенко сьогодні виступив із щорічним посланням до Верховної Ради. Про звернення Порошенко на Раді було відомо заздалегідь, однак послухати його прийшло не так вже й багато народних депутатів - на початок засідання у сесійній залі зареєструвалося всього 325 нардепів з 437.
Відзначимо, що перед початком засідання парламенту, депутатам на флешках роздали аналітичну записку до послання президента. Втім, враховуючи те, що її розмір склав 684 сторінки, видається сумнівним, щоб депутати встигли з нею ознайомитися.
Своє звернення президент вирішив, всупереч традиції, почати "за упокій". Зокрема, він одразу висловив невдоволення роботою уряду, парламенту і навіть своєю роботою. "Мене запитують, чи задоволений я роботою уряду? Ні! Задоволений я роботою Верховної Ради України? Також немає. Скажу більше - я незадоволений своєю роботою. Мені гріх скаржитися на брак критики в ЗМІ, пресі, але ніхто мене не критикує так, як я сам", - заявив Порошенко під оплески залу.
Втім, він тут же додав, що вся справа тут у високих вимогах, які ставить народ. І рецепт відповідності цим вимогам, за версією президента, виглядає так: "Подвоїти і потроїти зусилля заради змін в країні".
Продовження виступу Петра Порошенка також було досить стриманим. Зокрема, він констатував, що, незважаючи на всі старання, Україна поки забезпечила лише мінімальний рівень обороноздатності. Правда, він висловив цю думку досить витіювато: "Ми сьогодні забезпечили максимально інший, але все ж мінімальний рівень обороноздатності".
З подальших слів глави держави стало зрозуміло, що темпами розвитку обороноздатності країни він все-таки задоволений. "Якщо дивитися на ситуацію в армії статично, то залишається багато недоліків. Але якщо дивитися на динаміку, як було і як стало, то нам нема чого соромитися", - заявив Порошенко.
Глава держави не раз і раніше заявляв про те, що в основі оновлення України має лежати оновлення кадрового складу держчиновників. І зараз, виступаючи перед депутатами, він не втратив нагоди розповісти про ініційованих ним останні кадрові зміни в рядах високорангових чиновників. "Тільки що мені доповіли, що, за моїм наполяганням, керівника Державної міграційної служби Радутного Сергія відправили у відставку. Оскільки саме по лінії цього відомства європейські партнери пред'явили найбільшу кількість нарікань", - заявив Порошенко.
Не зміг Петро Порошенко обійти і таку болючу для українців тему, як корупція. Тим більше що, за словами президента, він і сам нетерпимий до цього явища. "Що мене дратує найбільше, так це корупція", - розповів депутатам Порошенко.
Втім, на думку Президента, шанси України в боротьбі з цією гідрою підвищилися після створення Національного антикорупційного бюро. "Перші детективи Національного антикорупційного бюро з'являться вже в червні, а в жовтні бюро почне перші розслідування", - пообіцяв Порошенко. Також ефективно боротися з корупцією, на його думку, допоможе прийняття нового закону про прокуратуру, в результаті чого прокурорів чекають чищення, звільнення і новий конкурсний відбір.
Зупинився у своєму посланні Петро Порошенко і однозначно позитивні тенденції в Україні. Однією з них стало зменшення газової залежності від Росії. "Ми вже маємо більше 10 постачальників газу з ЄС, і це одне з основних наших досягнень, і нам його треба закріпити. Адже ще кілька років тому 90% газу, який Україна імпортувала, був з Росії", - підкреслив глава держави.
Фото: частка імпорту газу в Україну
Ще одна позитивна тенденція - впровадження системи електронних закупівель, яка, за словами Президента, вже зараз дозволяє значно економити кошти держбюджету. "Економія при впровадженні системи електронних закупівель становить 20% . Найбільш активно впроваджують електронні закупівлі Міністерства оборони і "Укроборонпром", який вже заощадив на них 130 млн грн", - розповів Порошенко.
Виступаючи перед нардепами, глава держави не забув і про народ, дозволивши собі підлити трохи популізму. Зокрема, Порошенко заявив, що хоче попросити уряд розглянути можливість індексації зарплат і пенсій громадян. "Але зробити це акуратно, щоб не викликати гіперінфляцію", - тут же поправився Президент. Зазначимо, що в будь-якому випадку індексація до кінця року вкрай малоймовірна, так як в нинішньому державному бюджеті України передбачено, що вона буде відбуватися з 1 грудня 2015 р. Так і в Мінсоцполітики вже заявляли, що поки не готові проводити індексацію виплат.
Згадав у своєму зверненні до Ради Петро Порошенко і про монополістів, які є для багатьох українців дратівливим чинником. "Треба обмежити частку на певних ринках - 50% або 30%. Залишити монополістам вибір: або коритися державі, або продавати частку бізнесу. Вчора на Нацраді реформ я дав завдання нового глави АМКУ - застосувати кращі світові антимонопольні практики", - заявив Порошенко.
Ще одна болюча тема - тарифи ЖКГ - також не вислизнула від уваги Президента. "Я збираюся внести проект закону про повне розкриття інформації про формування тарифів на житлово-комунальні послуги. Нам нема чого приховувати", - заявив Порошенко.
Під кінець свого виступу Петро Порошенко не зміг не торкнутися теми конфлікту на сході України. Зокрема, він розповів про те, скільки саме російських військових знаходиться зараз на Донбасі. "Зараз на території України знаходяться 14 батальонно-тактичних груп РФ, загальною чисельністю 9 тисяч військових. Чисельність біля українських кордонів перевищує необхідну в 1,5 рази", - заявив Президент.
Саме тому, на думку Порошенка, витрати на оборону зменшувати ніяк не можна. Мало того, їх потрібно нарощувати. "У наступному бюджеті ми підемо на збільшення витрат на оборону, інакше ми країну не захистимо. Від латання дірок, від реставрації старої техніки ми переходимо до модернізації і випуску нової техніки", - заявив глава держави.
Ще один шлях забезпечити безпеку України, на думку Президента, - вступ країни в НАТО. І більшість українців цю ідею підтримують, упевнений він. Правда, точну цифру підтримують Петро Порошенко назвати важко. "Сьогодні, згідно з опитуванням громадської думки, кількість прихильників вступу України в НАТО перевищує... У разі проведення загальнонаціонального референдуму, ми б легко виграли", - збившись, заявив Порошенко.
Закінчити своє звернення до парламенту глава держави вирішив не дуже оригінально - вкотре закликавши нардепів зняти недоторканність з себе і обмежити її суддям. "Прошу продовжити цей хороший темп, який ви продемонстрували вчора (зняття недоторканності з нардепів Сергія Клюєва і Сергія Мельничука, - ред.). Цей крок був правильний, але недостатній. Це повинно бути продовжено", - заявив Порошенко. Депутати, як водиться, з ентузіазмом підтримали дану пропозицію.