ua en ru

Португалія ризикує не повернутися на борговий ринок в наступному році

Португалія ризикує не повернутися на борговий ринок в 2014 р. як через внутрішні, так і через зовнішні події, повідомив Президент країни Анібал Каваку Сілва, виступаючи на конференції в Лісабоні.

Португалія ризикує не повернутися на борговий ринок в 2014 р. як через внутрішні, так і через зовнішні події, повідомив Президент країни Анібал Каваку Сілва (на фото), виступаючи на конференції в Лісабоні.

"Неможливість повернутися на фінансовий ринок у наступному році може стати, зокрема, результатом відмови "трійки" від схвалення чергового кредитного траншу в рамках програми екстреного фінансування Португалії", - цитує Reuters Сілву.

Між тим аналітики відзначають, що ситуація в Португалії ускладнюється ще й політичною кризою, в якій країна опинилася після того, як 1 липня 2013 р. подав у відставку міністр фінансів Вітор Гашпар, який, мабуть, втратив віру в ефективність непопулярної програми суворої економії, що була раніше узгоджена з єврозоною і Міжнародним валютним фондом. 2 липня його прикладу послідував міністр закордонних справ Пауло Порташ. Пізніше ЗМІ написали про підготовку відставки міністра сільського господарства Ассунсао Крістаса і міністра соціальної політики Педро Мота Соареса.

Таким чином, відставка ключових членів кабінету міністрів призвела до загрози розпаду місцевої правлячої коаліції, спровокувавши падіння вартості португальських активів на ринках. Так, прибутковість 10-літніх держоблігацій Португалії на вторинному ринку підскочила 3 липня більш ніж на 150 базисних пунктів і перевищила 8%.

Зазначимо, що Європейський фонд фінансової стабільності EFSF 24 червня слідом за рішенням міжнародних кредиторів продовжив термін виплат по кредитах для Португалії на термін аж до семи років для того, щоб держава могла розплатитися з боргами і одночасно отримати повноцінний доступ до фінансових ринків. Зокрема, фонд переніс терміни погашення боргу за держоблігаціями Португалії на 26 млрд євро (що становить третину від загального обсягу в 78 млрд євро). Поновлення строку кредиту заощадить країні близько 20 млрд євро в рік.

Відзначимо, що середній термін виданих Португалії європейських кредитів обчислюється 12,5-14,7 роками.

У травні повідомлялося, що влада Португалії в рамках політики жорсткої економії прийняла рішення підвищити пенсійний вік в країні з 65 до 66 років, а також провести масштабне скорочення серед держслужбовців - без роботи залишаться близько 30 тис. осіб. Очікується, що ці заходи допоможуть заощадити 4,8 млрд євро бюджетних коштів.

Багато хто в Португалії звинувачує уряд у тому, що політика скорочення бюджетних видатків та підвищення податків стала причиною, з якої в країні вже третій рік поспіль триває рецесія. Рівень безробіття в державі становить 17,5%, очікується, що в поточному році він зросте до 18,5%.

Нагадаємо, Португалія отримала екстрені кредити від Євросоюзу в 2011 р., після того як інвестори відмовилися профінансувати потреби країни на прийнятних умовах. Передбачалося, що Португалія зможе повернутися на фінансовий ринок в 2014 р.