Локальний фондовий ринок стає все менш ліквідним і цікавим для міжнародних інвесторів. Про це свідчать дані дослідження, проведеного аналітиками інвестиційної компанії BG Capital. При цьому, торгова активність на місцевому ринку сконцентрована всього в 10 акціях, на які припадає більше 90% всього обороту місцевого ринку. Решта акцій торгується на рівнях кризового 2009 р., і активність в таких паперах навряд чи відновиться в найближчому майбутньому.
«Міжнародні інвестори, що залишилися на українських біржах, значно скоротили горизонти інвестування, що підштовхнуло їх до активності тільки в найбільш ліквідних паперах ринку. Але і пропозиція в найбільш ліквідному ешелоні падає. Так, у зв'язку з різким зменшенням кількості акцій у вільному обігу, «блакитні фішки» Західенерго і Дніпроенерго практично перестали торгуватися на біржах. Наступним кандидатом на виліт з першої ліги, на наш погляд, є Укрнафта, а в середньостроковій перспективі ми бачимо ризик втрати ліквідності в Алчевському і Єнакіївському метзаводах, Центренерго, Донбасенерго і Авдіївському коксохімі.
Падіння інтересу до локального ринку цінних паперів з боку міжнародного капіталу посилюється на тлі зростання пропозиції українських акцій на європейських фондових біржах. Сьогодні іноземні майданчики (Лондон і Варшава) вже зрівнялися з місцевими за об'ємом пропозиції українських акцій, і, при кращій якості активів (за рівнем корпоративного управління і прозорості фінансової звітності), вони складають вагому конкуренцію акціям, розміщеним на локальних біржах.
Поки єдиним недоліком міжнародних майданчиків є недостатньо широка присутність секторів української економіки - в основному там представлені компанії агропродовольчого сектору, нафтогазові і гірничорудні активи, а також сектор нерухомості. Проте, даний недолік вже надолужується - на Варшавську фондову біржу вийшли дві вугледобувні компанії, а також компанія машинобудівного сектору - Westa.
Дана тенденція провокує втрату інтересу до аналогічних секторів на українських майданчиках. Так, в II кварталі 2011 частка вугільної компанії Sadovaya Group в загальному обороті українських вугільних акцій склало більше 95%. Очікувані IPO акцій холдингів Метінвест і ДПЕК на зарубіжних майданчиках викличе різкий спад ліквідності паперів енергетичного, металургійного секторів і коксохімічної промисловості на локальній біржі.
Таким чином, ми чекаємо, що в довгостроковій перспективі найбільшим попитом серед інвесторів на локальному ринку користуватимуться акції компаній, не представлених широко на зарубіжних біржах. Виходячи з поточних перспектив, можна сказати, що такими будуть акції компаній машинобудівного, телекомунікаційного і банківського секторів», - відзначають аналітики.