ua en ru

Порошенко пропонує ВР стимулювати підвищення конкуренції у сфері держзакупівель

Порошенко пропонує ВР стимулювати підвищення конкуренції у сфері держзакупівель Фото: Петро Порошенко (president.gov.ua)

Очікується, що прийняття закону знизить можливість тиску на замовників у сфері держзакупівель

Президент Петро Порошенко пропонує Верховній раді України стимулювати підвищення конкуренції у сфері державних закупівель. Про це свідчить текст законопроекту №8265 "Про внесення змін до Закону України "Про державні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України", опублікований на сайті парламенту.

Проектом планується внести зміни, які призведуть до зменшення можливості зловживань недобросовісними скаржниками механізмом оскарження для штучного затягування процедур закупівель і створення тиску на замовників. Очікується, що закон забезпечить відповідне право суб'єктів господарювання на оскарження процедур закупівель відповідно до принципів здійснення держзакупівель.

У зв'язку з цим пропонується змінити механізм оплати за скаргу, яка подається учасниками процедур закупівель до органу оскарження через електронну систему закупівель. Скаргу можуть залишити без розгляду в разі, якщо замовник усунув порушення, зазначені в ній.

Планується заборонити замовникам приймати рішення про відміну процедури закупівлі під час її оскарження, що унеможливить зловживання замовниками.

Передбачається виключити із переліку закупівель, особливості яких встановлюються окремими законами, закупівлі нафти або сирих нафтопродуктів, а також телекомунікаційних послуг, у тому числі з ретрансляції радіо- та телесигналів (крім послуг мобільного зв'язку та послуг Інтернет-провайдерів). Дана норма існує з 2010 року і за час її існування окремих особливостей здійснення процедур закупівель таких товарів і послуг не виявлено. На сьогодні закупівля цих товарів і послуг здійснюється на підставах, визначених законом, і не потребує додаткової регламентації.

Також проектом планується установити підставу для відмови учаснику в участі у процедурі закупівлі, якщо він є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно з законом "Про санкції".

Окрім того, пропонується уточнити випадки, які вважатимуться порушенням законодавства про закупівлі, та посилити відповідальність керівників замовників у разі невиконання рішення органу оскарження.

Документом передбачається регламентувати здійснення закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 закону, у зв’язку з чим вводиться новий термін "спрощена закупівля".

Разом з тим вказано, що для створення гнучких умов здійснення деяких закупівель, що потребують швидкого реагування, за наявності відповідних підстав замовник може здійснити закупівлю, вартість якої є меншою за вартісні межі, що встановлені в цьому законі. Однак з обов'язковим оприлюдненням звіту про укладені договори в системі електронних закупівель.

Очікується, що встановлення правових умов для здійснення замовниками "спрощених закупівель" в електронній системі створить сприятливі умови для запобігання корупції (тобто, виведення таких закупівель із "сірої" зони) та підвищить рівень конкуренції під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг.

Нагадаємо, президент вніс до Верховної ради зазначений законопроект №8265 "Про внесення змін до Закону України "Про державні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України" 13 квітня 2018 року, однак тоді текст документу був відсутній на сайті парламенту.