Президент України Петро Порошенко в ніч на 1 липня ухвалив рішення відступити від свого початкового плану з мирного врегулювання ситуації на Донбасі і перейшов так званого плану "Б".
Президент України Петро Порошенко (на фото) в ніч на 1 липня ухвалив рішення відступити від свого початкового плану з мирного врегулювання ситуації на Донбасі і перейшов так званого плану "Б".
Зокрема, як повідомила журналістам у кулуарах Ради сьогодні народний депутат від партії "Удар", уповноважений Президента України з урегулювання ситуації у східних регіонах країни Ірина Геращенко, тепер ставка робиться на нейтралізацію сепаратистів.
"Мирний план, на який робив ставку Президент України і якого Україна дотримувалася весь час, ми побачили ганебне ставлення до нього з боку сепаратистів. Зараз Президент перейшов до плану "Б", який підтримується і військовими, і цивільним населенням. І головне завдання, яка зараз ставиться Президентом, - це те, що наші військові будуть робити ставку на нейтралізацію терористів, сепаратистів, бойовиків. Військові операції проводитимуться так, щоб зберегти життя цивільного населення", - сказала вона.
Спікер Верховної Ради Олександр Турчинов вранці на початку засідання парламенту повідомив, що українські військові завдають ударів по базах і позиціях бойовиків.
Наразі конкретних офіційних даних про результати АТО, втрати серед військовослужбовців і бойовиків силовики не надають, але обіцяють оприлюднити їх після 19:00. Не повідомляють вони також і про місця ведення боїв, побоюючись, що ця інформація може бути використана в інтересах противника.
Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк уже вранці повідомив, що бойовики масово здаються в полон. "Колоради почали масово здаватися в полон і складати зброю в різних районах проведення АТО!" - написав він на своїй сторінці у Facebook.
У прес-центрі ЛНР, своєю чергою, зазначили, що "ніхто здаватися не збирається", а українська армія під час перемир'я фактично не припиняла бойових дій.
Якщо розглядати питання відновлення активної фази АТО в міжнародному контексті, то тут слід зазначити, що українське МЗС роз'яснює рішення Порошенка західним партнерам. Росія, своєю чергою, продовжує виступати за режим перемир'я на Донбасі. "Переконані, що зусилля з повернення ситуації у переговорне русло мають бути продовжені, включаючи термінове скликання контактної групи. Будемо всіляко сприяти цьому", - йдеться в повідомленні російського зовнішньополітичного відомства.
Росія також виступає за продовження роботи контактної групи щодо ситуації на Донбасі.
Українська сторона цю ініціативу підтримала. Так, народний депутат від фракції "Удар", уповноважений Президента України з урегулювання ситуації у східних регіонах країни Ірина Геращенко повідомила, що "прийнято рішення про відновлення роботи так званої тристоронньої контактної групи. І не виключено, що чергове засідання цієї контактної групи буде проведено не на сході України, а в іншій столиці, можливо, це буде Мінськ, обговорюється така можливість".
Варто також зазначити, що, незважаючи на очікування рішучих дій від влади, питання введення військового стану на Донбасі поки не розглядається. Так, голова фракції "Удар" у Раді повідомив, що це питання не обговорювалося на засіданні РНБО 30 червня, а тому сьогодні не буде розглядатися і в Раді.
Нагадаємо, близько години ночі 1 липня Порошенко оголосив про припинення режиму перемир'я, який тривав 10 діб. За даними штабу АТО, за цей час (від 20 червня) бойовики нападали на українських військових 122 рази. Загальна кількість загиблих українських військових за цей час склала 27 осіб, а поранених - 69.
Cергій Гвоздков