ua en ru

Польща має намір виділити 390 млн євро на збільшення потужності підземних газосховищ на 60%

Польща отримала схвалення Євросоюзу на виділення 390 млн євро, які підуть на будівництво нового газосховища і збільшення потужностей чотирьох вже наявних підземних споруд на 60%, тобто до 1,6 млрд куб. м, передає РБК. Згідно з планами уряду, кошти будуть виділені державної нафтогазової компанії Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNIG).
Польща проінформувала Єврокомісію про свій намір інвестувати трохи більше 1,5 млн злотих (близько 390 млн євро) ще в листопаді 2009 р. Тепер, коли було отримано схвалення антимонопольної служби, польська влада розраховує завершити реалізацію проекту до 2015 р.
За словами комісара Єврокомісії з питань конкуренції Хоакіна Альмунії, новий проект допоможе Польщі гарантувати безпеку газових запасів і не зашкодить здоровій конкуренції національних енергетичних компаній, оскільки потужності газосховищ будуть доступні для всіх учасників польського ринку енергоносіїв. Крім того, як наголошується в прес-релізі Єврокомісії, збільшення потужностей допоможе країні впоратися з перебоями в постачаннях "блакитного палива" або сезонними коливаннями попиту на нього. Разом із тим, завдяки цьому кроку, співвідношення обсягу газових запасів східноєвропейської держави і середньорічного рівня споживання стане ближче до середньоєвропейського показника, який знаходиться на рівні 14%.
Це рішення польського уряду і Євросоюзу збіглося зі зростанням напруженості між Росією і Білоруссю, через територію якої проходить російський газопровід. Європейські споживачі стурбовані, що може повторитися ситуація 2009 р., коли постачання газу через Україну були перекриті через фінансові протиріччя двох країн. Проте, за заявою міністерства енергетики РФ, газ до Європи транзитом через Білорусі продовжує надходити в повному обсязі. Також відомо, що Росія досягла домовленості з Єврокомісією у разі необхідності виставити незалежних спостерігачів із метою зафіксувати несанкціонований відбір газу.
Нагадаємо, що 22 червня Президент Білорусі Олександр Лукашенко розпорядився припинити транзит російського газу через білоруську територію. За словами О.Лукашенка, таке розпорядження він зробив тому, що Газпром не заплатив у 2010 р. "ні копійки" за транзит газу. За даними білоруської сторони, борг Газпрому перед Білоруссю за транзит газу через її територію досягає 260 млн дол. Білорусь не буде транзитувати російський газ доти, поки Газпром не погасить заборгованість, заявив О.Лукашенко. Він назвав дії російської сторони абсурдними і цинічними, відзначивши, що не можна "завертати вентиль" за наявності взаємної боргу, який із російської сторони становить 260 млн дол., а з білоруської - 190 млн дол.
Сьогодні з 09:00 за київським часом ВАТ "Газпром" скоротило подачу газу в Білорусь ще на 30%. Таким чином, з урахуванням введених днем раніше обмежень, поставки російського газу в Білорусь на сьогодні скорочені в цілому на 60%. Голова правління Газпрому Олексій Міллер заявив, що "білоруська сторона не робить ніяких дій для погашення заборгованості за постачання російського газу". При цьому, за словами О.Міллера, транзит російського газу через територію Білорусі здійснюється в повному обсязі, і споживачі російського газу не відчувають з його постачанням ніяких проблем.
"Газова суперечка" РФ і Білорусі почалася в червні 2010 р. після того, як Газпром зажадав повернути заборгованість із постачань газу в республіку в розмірі 192 млн дол. Мінськ не виконав умови п'ятиденного ультиматуму і 21 червня відбулося перше скорочення постачань у Білорусь на 15% , з 22 червня - ще на 15%. Віце-прем'єр Білорусі Володимир Семашко надіслав на адресу Газпрому лист, де заявив, що якщо обмеження не припиняться, Білорусь почне відбір газу з транзитної труби. Президент Білорусі Олександр Лукашенко на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим 22 червня заявив, що розпорядився припинити транзит російського газу через білоруську територію. За його словами, борг російської сторони за експорт газу становить 260 млн дол., борг білорусів - 190 млн дол. Газпром підтвердив наявність заборгованості перед Білоруссю за транзит газу її територією у розмірі, порівнянному з розміром боргу Білорусі за газ.