Повноваження Громадської ради доброчесності треба переглянути, або відмовитися від них, - ОБСЄ
На думку експертів ОБСЄ, ряд повноважень може мати негативні наслідки
Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ підготувало висновок щодо Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Документ опубліковано на сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
На думку експертів ОБСЄ, "в цілому, Закон відповідає міжнародним стандартам. Можна вітати прагнення законодавця збільшити прозорість судової системи, а також сприяти оптимізації судоустрою, забезпечити сталість і єдність судової практики в Україні".
Однією з ключових рекомендацій експертів є перегляд положень про Громадську раду доброчесності.
"Наділення Громадської ради впливом у встановленні відповідності судді чи кандидата суддівській посаді може мати негативні наслідки для всієї процедури оцінювання суддів/кандидатів на посаду судді. Бажано переглянути ці додаткові повноваження Громадської ради доброчесності та, в ідеалі, відмовитися від них" - йдеться у висновку.
Також у документі зазначається, що не менш важливим є те, щоб процедури, застосовувані Громадською радою доброчесності, сприяли збереженню конфіденційності результатів її оцінки. Так, публічні звинувачення, висунуті Громадською радою на адресу окремих суддів до завершення процесу оцінювання, можуть поставити під загрозу саму процедуру оцінювання та зменшити повагу до судової системи та суддів (а також їх рішень), навіть якщо пізніше ці звинувачення виявляться безпідставними. Експерти рекомендують встановити вимогу щодо забезпечення конфіденційності такої інформації.
На думку фахівців Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, слід також уточнити критерії, за якими представникам правозахисних громадських об’єднань, науковцям тощо може бути відмовлено в обранні членами Громадської ради через політичну заангажованість.
Водночас, доцільним вважається доповнення закону про судоустрій положенням, яке б уточнювало наслідки невиконання зобов’язання членом ГРД щодо відмови участі у розгляді справ щодо кандидатів, якщо є ризик необ’єктивності та упередженості члена ГРД щодо такого кандидата.
Зазначимо, що Громадська рада доброчесності сприяє Вищій кваліфікаційній комісії суддів у встановленні відповідності судді чи кандидата на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності. Для цього Громадська рада збирає, перевіряє та аналізує інформацію щодо судді (кандидата на посаду судді), передає зібрану інформацію Вищій кваліфікаційній комісії суддів, а також, надає, "за наявності відповідних підстав, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України висновок про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності, який додається до досьє кандидата на посаду судді або до суддівського досьє".