Миселюк звинуватив НАБУ в політичній вибірковості
За рік роботи Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) показало слабку ефективність і високу орієнтованість на піар. Таку думку у своєму блозі висловив політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог" Андрій Миселюк.
Так, політолог не виключає політизацію НАБУ і похід на вибори його керівників Артема Ситника і Гізо Углави у складі партії Міхеіла Саакашили."Вони будуть розкручувати побільше гучних справ, щоб створити собі гарну легенду перед переходом в політику", - вважає він.
За словами експерта, в кожному інтерв'ю голові Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назару Холодницькому "доводиться раз за разом констатувати недостатній професіоналізм і низьку якість роботи Антикорупційного бюро, надмірну зацикленість керівництва НАБУ на своєму піарі". Зокрема, йдеться про публікації без дозволу і без відома прокурора скан-копій документів з так званої "чорної бухгалтерії" Партії регіонів, а також по справі голови ЦВК Михайла Охендовського.
Миселюк заявив також про яскраво виражену політичну вибірковість НАБУ у відкритті справ і результатах розслідування. "НАБУ швидко перетворилося на політичний інструмент, в "тюнінговану" Генпрокуратуру. Тільки з набагато більшими зарплатами та іміджем "нових антикорупціонерів", - пише він.
Зокрема, нардеп Ігор Луценко, який професійно займається роботою безпілотників в зоні АТО, тільки через суд зміг домогтися від НАБУ розслідування зловживань із закупівлями цієї техніки.
"Орган, який отримує величезне, багатомільйонне фінансування з бюджету, повинен був вхопитися за подібну справу і розслідувати її. Навіть сам факт активної роботи слідчих НАБУ в цьому напрямку допоміг би змінити ситуацію з політикою закупівель у цій сфері. І, можливо, допоміг би врятувати життя на фронті... Тільки серед депутатського корпусу я знаю чотири судові рішення, які підтверджують факт незаконної відмови НАБУ реєструвати кримінальні провадження", - говорить Луценко.
При цьому, як пише експерт, відомство Ситника "швидко впоралось" з перевіркою законності купівлі елітної квартири народним депутатом Сергієм Лещенком.
Прикладом вибірковості НАБУ політолог називає відмову бюро виконати судове рішення, яке зобов'язує НАБУ закрити "справу Мартиненка". "Дії НАБУ зрозумілі з піарної точки зору, але явно суперечать закону", - зазначив політолог, вказуючи, що більш ніж за рік НАБУ нічого не знайшло на екс-нардепа Миколу Мартиненка, незважаючи на всі гучні заяви.
Експерт зазначив, що критики НАБУ також підкреслюють його низьку ефективність і збитковість для держави. За 2016 рік НАБУ заявило про повернення до бюджету 100 млн грн, хоча на утримання бюро було витрачено близько 500 млн лише з бюджету. Не кажучи вже про мільйони доларів західних грантів.
Але головна небезпека для НАБУ, на думку Миселюка, - у втраті американської підтримки. "Не секрет, що саме США лобіювали створення НАБУ і розширення його можливостей (наприклад, створення "прослушки"). Однак після зміни президента та скандалу з війною НАБУ проти Трампа нова американська адміністрація цього явно не забуде. Тому перспективи НАБУ виглядають дуже сумно", - робить висновок політолог.