Політика української влади щодо фінансового шантажу інвесторів у відновлювану енергетику з впровадженням акцизного збору на її виробництво вигідна президенту РФ Володимиру Путіну, який є затятим противником "зеленої" енергетики.
Про це заявив російський опозиціонер, політтехнолог і публіцист Станіслав Бєлковський.
"Особливо болючим для України з моєї точки зору є "зелений" акциз. Зелена енергетика - це не просто один з глобальних трендів, а саме те що потрібно Україні", - сказав Бєлковський.
На його думку, Україна перебуває в умовах жорсткої конкуренції з Росією, тому Україні треба користуватися всіма можливими перевагами для зниження політичного та економічного впливу агресора на державу.
За словами Бєлковського, найважливіша суб'єктивна перевага України - це можливість використовувати проекти, які в авторитарній Росії при вкрай архаїчному мисленні її лідерів зробити не можна.
"Це в першу чергу стосується постачання водню по газотранспортній системі. Але вводити в теперішніх умовах "зелений" акциз на "зелену" енергію це дуже дивно", - підкреслив він.
Як повідомлялося, Кабінет міністрів на початку червня зареєстрував законопроект №5600 про внесення змін до Податкового кодексу, яким, серед іншого, пропонується ввести акцизний збір на "зелену" енергію в Україні за ставкою 3,2%.
Під час обговорення проекту закону профільні ВДЕ асоціації заявляли, що введення акцизного податку на "зелену" електроенергію де-факто погіршує умови економічної діяльності ресурсу виробників з поновлюваних джерел, є грубим порушенням прав інвесторів, зашкодить інвестклімату та унеможливить залучення коштів в нові екологічні проекти.
В кінці червня ЄБРР, Чорноморський банк торгівлі і розвитку, Голландська фінансова компанія розвитку, Інститут фінансування розвитку, а також Секретаріат Енергетичного співтовариства написали лист на адресу голови Верховної Ради Дмитра Разумкова. Вони підкреслили, що ймовірне введення акцизного збору на виробництво електроенергії з поновлюваних джерел в Україні суперечить цілям ЄС по декарбонізації, загрожує планам країни щодо інтеграції з європейською енергосистемою, і тому ця норма повинна бути переглянута.