ua en ru

Політика зростання зовнішнього боргу поставить хрест на модернізації економіки, - Н.Королевська

Нарощування зовнішнього боргу - одна з найбільших загроз економіки України. Про це заявила голова комітету Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Наталія Королевська.

Глава парламентського комітету нагадала, що фінансову кризу Україна зустріла з показником боргу в 20% ВВП, а сьогодні він вже наближається до 40%. «Продовження політики зовнішніх запозичень призведе до того, що до кінця поточного року зовнішній борг країни складе 42% ВВП. Таким чином, Україна піде шляхом країн, які відчувають проблеми з обслуговуванням державної заборгованості», - вважає Н.Королевська.

Народний депутат вважає, що гострої необхідності нарощувати зовнішню заборгованість у країні не було, тому що вже до травня 2010 р. Україна мала достатній запас міжнародних резервів для підтримки стабільності національної валюти. «Україні необхідні кредитні ресурси на розвиток реального сектора економіки. Однак кошти МВФ не можуть бути спрямовані на реформи та модернізацію, а значить, залучені кошти не мають впливу на зростання економіки. Замість того щоб збільшувати зовнішній борг, уряду слід було б займатися модернізацією, інноваціями, підтримувати розвиток підприємництва», - зазначила вона.

За словами Н.Королевської, основні виплати по обслуговуванню зовнішнього боргу України припадуть на 2013 р.

«Якщо до цього часу Україна не вийде на докризові рівні зростання економіки, то уряду доведеться вирішувати проблеми виплат за рахунок посилення фіскального тиску і скорочення соціальних витрат. Це означає, що фактично державний борг будуть обслуговувати громадяни України. Саме вони в першу чергу відчують на собі різке скорочення соціальної допомоги, збільшення податкового навантаження, зростання безробіття і т.д.», - зазначила вона.

На думку голови комітету ВР, продовження програми зовнішніх запозичень через 3 роки призведе до входження країни в економічний штопор. «В умовах браку коштів для обслуговування надмірного зовнішнього боргу, Україна буде змушена вдаватися до подальших запозичень для виплат по ранніх зобов'язаннях. Така перспектива поставить хрест на модернізації економіки, адже всі кошти будуть йти на обслуговування боргів», - вважає Н.Королевська.

Як наголошується, виділення кредитних коштів МВФ призвело до збільшення прямого зовнішнього боргу країни на 9% (місяць до місяця), до 29,8 млрд дол. в липні. У той же час внутрішні зобов'язання України виросли на 2,6%, до 14,4 млрд дол. Крім того, загальний розмір гарантованого державного боргу на 31 липня склав 12,02 млрд дол. Витрати на обслуговування боргу в 2010 р. можуть досягти 15-18 млрд грн, або 1,5-1,8% від ВВП, що має на увазі середню ставку з прямого держборгу близько 6%. Однак вона може збільшитися до 7% у зв'язку з більшою часткою ОВДП у структурі боргового портфеля, оскільки процентна ставка по ОВДП вище в порівнянні і з євробондами, і, звичайно, в порівнянні з процентною ставкою по кредитах МВФ. Україну очікують виплати за зовнішніми зобов'язаннями у 2011 р. на суму близько 1,1 млрд дол., однак у 2013-2016 рр. графік погашень буде більш напруженим. З початку поточного року загальний держборг збільшився на 15,2%, або на 6,06 млрд дол.