ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" розширює свою присутність на закордонних ринках. Компанія веде переговори про приватизацію енергетичних підприємств в Грузії та експорт електроенергії в Росію і Туреччину. У разі успішної реалізації планів доходи ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" можуть скласти не менше 40 млн дол., передає РБК daily.
ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" купує дві гідроелектростанції на річці Храми і планує будувати ще три. Меморандум про співробітництво у сфері електроенергетики з урядом Грузії було підписано 6 квітня. Сумарна потужність каскаду ГЕС складе 316,5-326,5 МВт. "Входження в нові грузинські проекти дозволить ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" управляти генеруючими активами і диверсифікувати паливний баланс", - зазначив представник компанії Антон Назаров.
Також холдинг веде переговори про приватизацію грузинських енергокомпаній. У ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" відмовилися розкрити плани, але відзначили, що мова йде про різні види активів, як генеруючі, так і мережеві і збутові.
ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" вже володіє енергетичними компаніями в Грузії. Компанії належить 100% "Мткварі Енергетика", оператора теплоелектростанції встановленою потужністю 600 МВт, а також однією з найбільших мережевих компаній в країні - "Теласі". Меморандум, укладений з урядом, визначає також підходи сторін до ціноутворення в галузі та обсяг довгострокової інвестпрограми "Теласі".
Електроенергія, що виробляється на станціях, піде в основному на експорт в залежності від потреб Грузії. У 2010 р. ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" експортувала до Грузії 212 млн кВт/год електроенергії і імпортувала 1,11 млрд кВт/год енергії, причому в порівнянні з 2009 р. обсяг імпорту збільшився майже в два рази. За оцінками експертів, у разі якщо вся електроенергія з двох ГЕС буде експортуватися, в цінах 2010 р. ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" заробить приблизно 40 млн дол. Інвестиції в будівництво нових потужностей аналітики оцінюють на рівні 54-60 млн дол. за 100 МВт .
На думку експертів, надалі ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" може продати грузинський каскад "РусГідро", як це сталося з Севано-Радзанскім каскадом ГЕС у Вірменії. Але це малоймовірно: вірменський каскад був збитковий і обтяжений великою інвестпрограмою, що збільшувало його окупність. Крім того, в Грузії на відміну від Вірменії ринкове ціноутворення вартості електроенергії, що також вигідно оператору. Раніше у ВАТ "Інтер РАО ЄЕС" відзначали, що нове будівництво для компанії цікавіше, ніж модернізація.