Асоціація "Український Кредитно-Банківський Союз" ініціює необхідність внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень" від 11 лютого 2010 р., № 1878-VI щодо виникнення права власності на нерухоме майно з моменту нотаріального посвідчення відповідного договору та непоширення дії Закону на відносини іпотеки. Про це йдеться у зверненні УКБС до керівництва Національного банку України, Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва та Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, повідомляє прес-служба асоціації.
Вказаним Законом визначається новий порядок державної реєстрації речових та інших прав на нерухоме майно, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень. Прикінцевими та перехідними положеннями встановлено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 1 січня 2012 р.
Експерти УКБС дійшли висновку, що Закон містить положення, що негативно вплинуть на розвиток сфери кредитування на придбання нерухомості. На сьогоднішній день, договір купівлі-продажу нерухомого майна підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації в реєстрі правочинів, що здійснюється, як правило, одночасно. З моменту реєстрації договору в покупця виникає право власності на майно. Така процедура суттєво зменшила ризики набувача та можливість здійснення шахрайств з нерухомим майном.
Одним із ключових нововведень Закону, є те, що права на нерухоме майно виникають з моменту державної реєстрації, яка проводиться в строк, що не перевищує 14 робочих днів. Таким чином, оскільки укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна та виникнення в покупця права власності на нерухомість розірвані в часі після прийняття нового Закону, - це створює підґрунтя для збільшення кількості шахрайств із нерухомістю та сповільнення темпів розвитку ринку нерухомості в Україні. Також прийняття нового Закону унеможливило одночасне укладання договорів купівлі-продажу нерухомості та іпотеки, що матиме вкрай негативні наслідки, оскільки у банків збільшилися передумови виникнення незабезпечених зобов'язань.