Підписання Україною Європейської енергетичної хартії не поліпшило енергобезпеку країни, - Медведчук
Підписання Україною Європейської енергетичної хартії не поліпшило енергетичну безпеку країни. Про це у своєму блозі пише лідер громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
"Наша влада нарешті визнала всю безглуздість підписання Україною в 2010 р. Європейської енергетичної хартії, яка загострила і без того непрості відносини в газовій галузі з Росією. У ході зустрічі з членом Європейської комісії з питань енергетики Гюнтером Оттінгером український прем'єр Микола Азаров заявив, що не бачить ніяких конкретних кроків, спрямованих на розвиток та модернізацію вітчизняної газотранспортної системи з боку ЄС. Крім того, за словами Азарова, Україна досі не отримала від Євросоюзу ніякої підтримки у сфері енергетичної політики і змушена займатися поставками газу з Росії за "абсолютно невигідним кабальному контракту", - пише Медведчук.
Він також зазначив, що "короткозорість нашої влади в цьому питанні була очевидною ще на етапі приєднання України до Хартії. Я багато разів заявляв, що підписання Україною цього документу жодним чином не зможе гарантувати нам вирішення газових проблем. І вже тим більше не здатне забезпечити енергетичну безпеку країни, про що просторікували популісти від влади. А значить, не було ніякого сенсу брати на себе зобов'язання, передбачені Хартією.
Європа послідовно захищає свої ринки і забезпечує енергетичну безпеку. Власне, для цього і була створена Хартія. Цей документ стосується захисту інвестицій, лібералізації торгівлі і свободи транзиту. Так, в ньому прописані механізми вирішення спорів, а також йде мова про екологічні аспекти енергетичної політики та енергоефективності. Однак Хартія не регулює питання залучення інвесторів і доступу до транзитної труби.
Тому наївно вважати, що ЄС поспішить втрутитися в які-небудь конфлікти і буде відстоювати інтереси України в них. Приєднавшись до Європейського газового співтовариства, ми фактично затягли на собі зашморг і зобов'язалися за будь-яку ціну не допустити зриву поставок газу з Росії в Європу. Це і є відстоювання національних інтересів?".
Це кроки до енергетичної незалежності України, про що пишуть нинішні можновладці на кожному розі?
Вітчизняні "фахівці" від газової галузі сподівалися, що Європа після підписання нами Хартії виявиться втягнутою в газовий конфлікт між Україною та Росією і зможе вплинути на наші відносини з північним сусідом. В першу чергу Київ розраховував на зниження вартості блакитного палива та врегулювання питання штрафних санкцій за недобір Україною російського газу (а також на те, що європейці розщедряться на модернізацію нашої газотранспортної системи, яка давно перебуває не в кращому стані). Проте Європа однозначно заявила: домовляйтеся з "Газпромом" (а саме він є одним з найбільших постачальників газу в Європу) самі! Чому влада вирішила звалити рішення українських газових проблем на чужі плечі? Чому не найняла вітчизняних висококласних експертів нафтогазової галузі? Чому не була створена ефективна робоча група для вирішення цих питань з нашим незмінним всі ці роки газовим партнером - Росією? Давно пора зрозуміти, що ніхто, крім нас самих, наші проблеми вирішувати не стане.
Тепер же, усвідомивши всю безглуздість підписаних угод, Україна загрожує просто зупинити транзит газу по двох з п'яти магістральних гілок ГТС, якщо Росія не збільшить обсяг поставок блакитного палива в Європу. Але такий шантаж здатний лише остаточно розвалити вітчизняну газотранспортну систему і доводить нездатність влади вести цивілізований діалог. Ми вже досить показали себе як надійного газового партнера і у відносинах з Росією, і у відносинах з ЄС. Подальше ж дилетантське поведінку в таких серйозних міжнародних питаннях ставить під загрозу енергетичну, а значить, і національну безпеку України в цілому.