Подорожчання безфільтрових сигарет вдарить по незахищеним верствам населення, - експерт
Законопроект Кабінету міністрів №4309а про підвищення мінімального акцизного податкового зобов'язання для сигарет без фільтру з діючих 127 грн до 289,63 грн за 1000 сигарет спровокує подальше зростання контрабанди сигарет в Україну. Про це повідомив експерт Інституту законодавства Верховної Ради, професор Валерій Воротін.
Він зазначив, що, за даними компанії TNS, за минулий рік частка нелегального ринку сигарет в Україні склала майже 10% і продовжує зростати.
"Приміром, дешеві російські сигарети "Донський тютюн" активно завозять в Україну (в т.ч. через зону АТО) і підпільно продають на ринках по всій країні. Різке подорожчання безфільтрових сигарет в Україні дасть додатковий прибуток російським контрабандистам", - прогнозує Воротін.
Також експерт додав, що основні споживачі безфільтрових сигарет - це соціально незахищені верстви населення. "У першу чергу - це пенсіонери. За розрахунками економістів, середньостатистичний пенсіонер на тютюнові вироби зараз витрачає до 14% своєї пенсії. Після подорожчання ця частка зросте до 26%. Поряд з різким підвищенням тарифів на комунальні послуги і збільшенням цін на продукти харчування, це може знизити рівень добробуту саме найбідніших верств населення", - застерігає Воротін.
Експерти також вказують на непослідовність дій уряду в акцизній політиці. Зокрема, даний законопроект з'явився після того, як 24 липня міністр фінансів Олександр Шлапак на засіданні Верховної Ради заявив, що недавнє підвищення акцизів призвело до скорочення доходів держбюджету.
"Попереднє підвищення акцизу на пиво, алкоголь і тютюн закінчилося тим, що в цілому, в абсолютних цифрах, податки до державного бюджету скоротилися", - заявив Шлапак.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко пояснює це зниженням виробництва.
"У зв'язку із зростанням акцизів з початку року виробництво тютюнових виробів зменшилася десь на 15%, алкогольних напоїв - майже на 20%.
Тобто, підвищуючи акцизи, ми не стільки наповнюємо бюджет, скільки дійсно стримуємо виробництво", - вважає Охріменко.
В Україні щорічно виробляється близько 10 млрд сигарет без фільтра, що складає понад 16% ринку тютюнових виробів України.
Нагадаємо, з 1 липня 2014 року акцизи на алкоголь і тютюнові вироби зросли в середньому на 25%.