Експерти не вірять у чесні вибори за влади В.Януковича і сподіваються на жорстку оцінку міжнародних інституцій. Таку думку висловили українські та зарубіжні аналітики та громадські діячі.
Політичний аналітик Сергій Грабовський вважає, що результати виборів уже зараз спотворені, точніше, вони апріорі не відповідатимуть суспільним настроям. «Адже виборча кампанія розгортається таким чином, що в ній задіяні такі "технології", яких не було в Європі, мабуть, після другої половини 1940-х років (хвилі встановлення сателітних просовєтських режимів): арешти потенційних конкурентів на самих виборах та знакових діячів, створення фальшивих партійних осередків, заборони масових зібрань, зрив уже зібраних мітингів, відмова у реєстрації чи зняття вже зареєстрованих конкурентів тощо. Тобто масовий виборець - той, який до ПР неприхильний - не зможе проголосувати за тих, за кого хоче», - говорить аналітик.
Крім того, С.Грабовський вважає, що голоси "правильно" порахують - і це повністю відповідатиме новітньому законодавству. Адже воно дає цілком легальну підставу для формування виборчих комісій по всій Україні під контролем трьох партій урядової коаліції, яка тепер зветься "більшістю".
«На адекватну реакцію з боку міжнародних інституцій та "старих" демократій сподіватися годі. Бо ж єдиною адекватною реакцією мала б стати економічна блокада України, заморожування її членства у всіх можливих організацій, арешти статків лідерів держави і наближених до влади олігархів (власне, і їх самих у разі перетину кордону Євросоюзу) тощо», - сказав С.Грабовський.
Інший політичний аналітик Ігор Жданов говорить, що підготовка до місцевих виборів уже дає підстави говорити про серйозні порушення, а отже про нечесні вибори. «Уже зараз немає упевненості, що вибори пройдуть чесно і прозоро. Принаймні мене насторожило те, що правлячою командою свідомо закладалися можливості для фальсифікацій. Мова йде про нерівномірність представництва кандидатів у депутати у комісіях, зняття кандидатів з перегонів тощо», - говорить він.
На реакції міжнародних інституцій аналітик не сподівається. «Я сумніваюся, що вони будуть спроможні помітити усі зловживання. По-перше, вони запізно отримали запрошення спостерігати за кампанією і за виборами загалом, тому не встигнуть належно підготуватися. По-друге, їх буде дуже мало, а отже висновки робитимуть хіба-що з публікацій в українській пресі. Стосовно реакції на зловживання під час виборів українського суспільства, то я також сумніваюся, що люди масово кинуться захищати своє волевиявлення. ... Єдиний вихід - об'єднатися українським опозиційним партіям і контролювати на всіх рівнях ці вибори. У разі ж, якщо порушення і фальсифікації будуть масові, то це треба розглядати як підготовку до подальших фальсифікацій парламентських і президентських виборів і намагання встановити Партією регіонів режим керованої демократії», заявив аналітик.
На думку професора Університету Торонто Тараса Кузьо у разі фальсифікації виборів, українське суспільство має реагувати так, як це було в 2004 р. шляхом масових акцій протесту. «Опозиція повинна провести три етапи. По-перше, відмовитися від участі в недемократично обраних інститутів. По-друге, вимагати виконання обіцянки Президента Віктора Януковича покарати тих, хто здійснює фальсифікації виборів. По-третє, опозиційні юристи повинні збирати дані, які будуть використовуватися, коли вони повернуться до влади, щоб спровокувати кримінальну справу стосовно Партії регіонів, як політичної сили, яка прагне знищити демократію в Україні» - вважає професор.
Він також відзначив, що є велика ймовірність того, що В.Янукович буде втрачати міжнародний авторитет після виборів. «Це тест, який з нього "демократ". А це буде означати, що Захід змушений буде згадати, що Янукович шахрай виборів у 2004 р. Freedom House майже напевно може знизити Україні позицію від "вільної" до "частково вільних" до наступного року», - сказав Т.Кузьо.
На думку професора політології в Радґерському університеті (США) Олександра Мотиля, у разі, якщо результати виборів будуть спотворені, то напевно будуть поодинокі протестні акції у тому чи іншому регіоні, але навряд чи це перетвориться у якусь велику хвилю протестів на зразок Майдану. «Проте навіть такі поодинокі протести важливі, оскільки це свідчитиме про зростаючу недовіру до влади. Монополізація місцевої влади Партією регіонів теж посилить антирежимні настрої серед населення», - говорить професор.
Він також відзначив, що міжнародним інституціям буде важко проігнорувати грубі порушення цього разу хоча б тому, що досі було багато інших порушень - у ділянці прав людини, свободи слова тощо. «Але справа не в реакції міжнародних інституцій, головне щоб Німеччина, США та інші впливові західні держави відповідно зреагували. Америка може зреагувати. Чи зреагують європейці - невідомо», - сказав О.Мотиль.