Президента Грузії Михайла Саакашвілі сьогодні прийме в Білому домі його американський колега Барак Обама. На думку експертів, головною темою переговорів стане участь Грузії в можливій військовій операції проти Ірану. Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна".
Саакашвілі, за неофіційними даними, готовий надати грузинську територію у разі ескалації конфлікту з Тегераном, пояснивши це прагненням захистити країну від "російської військової загрози".
Грузинська опозиція стверджує, що однією з тем обговорення в Овальному кабінеті Білого дому стануть майбутні парламентські і президентські вибори в Грузії. "Обама вимагає від Саакашвілі, щоб парламентські вибори восени 2012 року і президентські в 2013 році пройшли чесно,- заявив виданню голова партії "Нові праві" Давид Гамкрелідзе.- Від Саакашвілі зажадають чітких зобов'язань, і йому буде дуже важко порушити їх перед Президентом США".
Проте представники правлячої партії "Єдиний національний рух" (ЄНР) це спростовують. "США не будуть втручатися у внутрішні справи Грузії і тим більше не будуть давати ніяких вказівок щодо виборів,- запевнив виданню депутат від ЕНД Давид Дарчіашвілі.- Візит Президента підкреслює стратегічний характер наших відносин, зокрема, у сфері безпеки".
Як вважає незалежний експерт Георгій Нодія, "перше запрошення Саакашвілі в Овальний кабінет пов'язано не з виборами в Грузії, а з ситуацією в регіоні і зміцненням взаємодії між США і Грузією в сфері безпеки, у тому числі і в світлі процесів навколо Ірану". Експерти переконані, що саме Іран стане ключовою темою переговорів у Вашингтоні, оскільки США розраховують у разі ескалації ситуації довкола Ірану використовувати територію Грузію як тиловий плацдарм - невипадково в останні роки Вашингтон виділяв значні суми на реконструкцію військових аеродромів у Вазіані Марнеулі, а також порту Батумі.
Експерти не сумніваються, що Саакашвілі задовольнить усі прохання США. "Грузія є найбільш лояльною до США порівняно з Туреччиною та іншими сусідами Ірану у разі початку війни",- запевнив видання конфліктолог Паата Закареішвілі. Багато років Тбілісі послідовно демонструє відданість Вашингтону. В 2012 р. грузинський військовий контингент в Афганістані поповниться ще одним батальйоном і досягне 1600-1700 солдатів і офіцерів, ставши тим самим найбільшим з усіх країн-не членів НАТО. "Я не виключаю, що заради того, щоб утриматися при владі, Саакашвілі влізе в військову кампанію проти Ірану,- заявив екс-президент Грузії Едуард Шеварднадзе.- Це може стати справжньою катастрофою для нашої країни. Війна проти Ірану не повинна вестися з нашої території".
Втім, багато військові експерти переконані, що Грузія при всьому бажанні не зможе надати реальну військову допомогу США у разі війни з Іраном. "Звичайно, американцям зручніше бомбити об'єкти на півночі Ірану через Південний Кавказ,- пояснив виданню головний редактор незалежної військово-аналітичного журналу "Арсеналі" Іраклій Аладашвілі.- Але у Грузії з Іраном немає спільного кордону, а Вірменія і Азербайджан навряд чи дадуть згоду на проліт. Крім того, небо над Південним Кавказом повністю контролюють російські системи ППО З-300 і "Бук", розміщені у Вірменії, Абхазії, а також в Південній Осетії. Мова йде не стільки про побоювання американців бути збитими російської системою ППО, але і про втрату ефекту раптовості. Адже росіяни як мінімум повідомлять іранцям про наближення до їх повітряного простору американських ударних літаків з північного напрямку".
Нагадаємо, США звинувачують Іран у прагненні розробити ядерну зброю. У Тегерані заявляють, що мета його ядерної програми - виключно мирна. Рада безпеки ООН чотири рази вводила міжнародні санкції відносно Ірану. Згідно з резолюціями, проти Тегерана введено ембарго на торгівлю зброєю, з низкою іранських компаній заборонена торгівля і фінансові операції. 23 січня ЄС ввів заборону на імпорт, придбання та транспортування іранської нафти і нафтопродуктів, а також належні до них фінансові та страхові операції.