Європейський центральний банк (ЄЦБ) конфіденційно обмежив свої витрати в рамках програми скуповування державних облігацій (Securities Markets Programme, або SMP) межею в 20 млрд євро в тиждень. Про секретний ліміт ЄЦБ дізналися німецькі ЗМІ, які, проте, не вказали джерел інформації.
Повідомляється, що тижневий ліміт на покупки діє з самого початку програми в 2010 р., але цей параметр було вирішено не розкривати. При цьому ліміт був іншим, але ЄЦБ у якийсь момент знизив його до 20 млрд євро через сумніви керівних кіл банку в доцільності програми.
ЄЦБ відмовився коментувати повідомлення німецьких ЗМІ.
За даними Reuters, тижневий обсяг покупок ЄЦБ за програмою SMP лише один раз перевищив 20 млрд євро - на початку серпня 2011 р., коли банк відновив інтервенції на борговому ринку після чотиримісячної перерви. З середини вересня 2011 р. ЄЦБ купував щотижня держпаперів не більше ніж на 10 млрд євро.
Виходячи з останніх наявних даних ЄЦБ, на балансі банку зараз знаходяться облігації країн єврозони на 187 млрд євро, викуплені з ринку за програмою SMP. Після відновлення програми в серпні 2011 р. Центробанк придбав держбонди на 113 млрд євро.
Програма ЄЦБ щодо викупу європейських держоблігацій на вторинному ринку була розпочата в травні 2010 р. у відповідь на боргову кризу в Греції, за якою інвестори почали масово розпродавати грецькі держпапери. В рамках першого етапу програми ЄЦБ купував папери Греції, Ірландії та Португалії. Однак у серпні ц.р. банк приступив до інтервенцій на ринках держоблігацій Італії і Іспанії - третьої і четвертої економік єврозони, які також почали страждати від недовіри інвесторів.
Підтримка ЄЦБ італійських та іспанських держпаперів поки не приносить видимих результатів. Дохідності 10-літніх бондів цих двох країн тримаються поблизу критичної позначки 7% (сьогодні станом на 11:15 за київським часом папери Італії та Іспанії торгуються з прибутковістю близько 6,75%). Тому ряд єврочиновників і аналітиків закликають ЄЦБ активніше купувати держпапери, щоб звузити кредитні спреди в єврозоні. У той же час керівництво ЄЦБ не перестає підкреслювати, що ні програма SMP, ні більш широкі зусилля Центробанку не здатні подолати боргову кризу - тягар ключових рішень по бюджетній консолідації лежить на національних урядах.