ua en ru

За даними Сноудена, тіньовий бюджет американських спецслужб у 2013 р. склав 52,6 млрд дол

Колишній співробітник ЦРУ і АНБ США, екс-інформатор Washington Post і The Guardian Едвард Сноуден розкрив тіньовий бюджет американських спецслужб в 2013 р. Виявилось, що утримання "лицарів плаща і кинджала" обійшовся Вашингтону в 52,6 млрд дол.

Колишній співробітник ЦРУ і АНБ США, екс-інформатор Washington Post і The Guardian Едвард Сноуден розкрив тіньовий бюджет американських спецслужб в 2013 р. Виявилось, що утримання "лицарів плаща і кинджала" обійшовся Вашингтону в 52,6 млрд дол., пише The Washington Post.

У розпорядженні газети опинилася 178-сторінкова доповідь, в якій розповідається про бюджет спецслужб і проведені силовиками операції. Розвідувальне співтовариство США складається з 16 служб, штат включає трохи більше 107 тис. співробітників.

На фінансування Центрального розвідувального управління влада США виділила 14,7 млрд дол., на Агентство національної безпеки - тільки 10,3 млрд., Національне управління військово-космічної розвідки отримало "скромні" 10,3 млрд дол. Нинішні витрати залишаться на цьому рівні до 2017 р.

Серед головних тез доповіді варто виділити наступні проблеми. Після терактів 11 вересня 2001 р. спецслужби були серйозно посилені, але навіть зараз вони не можуть забезпечити американську владу важливою інформацією по цілому ряду напрямів, пов'язаних з погрозами національній безпеці. За цей час на розвідувальні служби виділили 500 млрд дол.

Крім того, в доповіді наголошується, що більше 730 співробітників американських спецслужб отримують надбавки за знання російської мови. Пріоритетними мовами також вважаються китайська, іспанська, португальська, корейська і фарсі.

Цього року АНБ і ЦРУ активно почали займатися "наступальними кіберопераціями". Мова йде про злом іноземних комп'ютерних і інформаційних мереж, наголошується в доповіді.

Задовго до скандалу зі Сноуденом розвідувальне співтовариство США висловило неспокій у зв'язку з "аномальною поведінкою" співробітників і підрядчиків, що мають доступ до секретної інформації.

Тероризм названий головною загрозою для національної безпеки. Окрім антитерористичної діяльності, розвідники поставили перед собою чотири інших цілі: запобігання розповсюдженню ядерної та іншої зброї масового ураження, захист від іноземного шпигунства, захист від кібероперацій, попередження керівництва США про критичні ситуації за кордоном.

Головною ланкою в цій боротьбі є ЦРУ, яке має розгалужену мережу секретних в'язниць, займається спірною програмою допитів ув'язнених, розробляє безпілотні літальні апарати, здатні знищити злочинця в будь-якій точці світу, значно розширює діяльність антитерористичного центру.

Проте в цій роботі є і білі плями. Так, все більшу тривогу викликає розповсюдження біологічної і хімічної зброї, поява "доморослих" терористів, що діють без підтримки ззовні.