У травні 2014 р. сальдо зведеного платіжного балансу України (без урахування показників тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя) вперше з початку 2014 р. стало додатним - 1 млрд дол.
У травні 2014 р. сальдо зведеного платіжного балансу України (без урахування показників тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя) вперше з початку 2014 р. стало додатним - 1 млрд дол. Про це свідчать попередні дані Національного банку України (НБУ).
Як пояснюють у Нацбанку, досягти цього вдалося завдяки зовнішньому фінансуванню уряду та низькому дефіциту поточного рахунку, який у травні скоротився до 207 млн дол. унаслідок зниження неенергетичного імпорту товарів (на 22,9%), спричиненого девальвацією національної валюти (з початку року РЕОК гривні послабився на 23,4%) і низькою економічною активністю (обсяги виробництва промислової продукції скоротилися на 4,6% у січні-травні).
За даними НБУ, за звітній період експорт товарів зріс на 1,7% у річному вимірі (до 5,2 млрд дол.) в результаті поступового відновлення поставок за найбільшими товарними групами: металургійної продукції - на 8,3% через сезонне збільшення попиту на сталь у країнах Близького Сходу; продукції АПК - на 34,5% внаслідок зростання поставок зернових (на 82,5%, що зумовлено низькою базою порівняння в травні 2013 р.) та насіння олійних, олії й жирів на 28,5% за рахунок рекордного урожаю в 2013 р.
При цьому за іншими товарними групами відбулося скорочення експорту: хімічної продукції - на 26,4%, особливо добрив (на 45,2%) та неорганічної хімії (на 42,6%) через зупинку виробництва на найбільших підприємствах Донецької та Луганської області; машинобудування - на 14,6% в результаті скорочення поставок залізничного транспорту до Росії в 2,3 рази.
Водночас річні темпи падіння імпорту товарів у травні знизились до 4,8% з 30% у квітні (5,4 млрд дол.) головним чином через зростання фізичних обсягів поставок природного газу в 2,9 рази порівняно з травнем 2013 р. Водночас неенергетичний імпорт скоротився на 22,9% внаслідок зниження купівельної спроможності населення та низького внутрішнього попиту (вперше з квітня 2010 р. відбулося зниження обороту роздрібної торгівлі - на 7,1% у річному вимірі).
Як зазначають у Нацбанку, падіння імпорту відбулося за всіма основними групами: продукції машинобудування - на 31,8%, зокрема імпорт легкових автомобілів - на 58%, залізничного транспорту - у 6 разів у зв'язку із частковим заміщенням вітчизняною продукцією; хімічної продукції - на 15%, переважно через зменшення імпорту добрив (у 3,6 рази) унаслідок заміщення українськими аналогами; продовольчих та промислових товарів - на 25,8% та 24,8% відповідно.
Профіцит фінансового рахунку (1,2 млрд дол.) у травні був забезпечений переважно залученнями державного сектору за ОЗДП та отриманням кредитів від Світового банку та ЄС.
У травні вперше з початку року чистий приплив прямих іноземних інвестицій в Україну був додатним (7 млн дол.) унаслідок скорочення обсягів відпливу акціонерного капіталу.
Додатне сальдо за операціями з кредитами та облігаціями (1,4 млрд дол.) було забезпечено борговими залученнями уряду: розміщенням ОЗДП (1 млрд дол.) та залученням кредитів Світового банку та ЄС. Водночас сальдо за операціями з кредитами та облігаціями приватного сектору було від'ємним - 455 млн дол.
Приріст готівкової валюти поза банками продовжив скорочуватись (до 78 млн дол.) унаслідок зниження девальваційних очікувань.
"Отримання кредиту МВФ (3,2 млрд дол.) та формування профіциту зведеного балансу (1 млрд дол.) дозволили не тільки здійснити чергові планові погашення кредиту МВФ (365 млн дол.), а й наростити обсяг резервних активів. Станом на 1 червня 2014 р. обсяги міжнародних резервів збільшились до 17,9 млрд дол., що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 2,5 місяця", - додають в НБУ.
Нагадаємо, згідно з попередніми даними НБУ, дефіцит зведеного платіжного балансу у квітні 2014 р. склав 232 млн дол.