ua en ru

Платіжний баланс України може погіршитися, - аналітик

Платіжний баланс України може погіршитися на тлі продовження уповільнення світової економіки та підвищення побоювань з приводу можливості другої хвилі глобальної економічної кризи. Це, на думку керівника інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Миколи Івченка, може проявитися у вигляді помірного зниження експорту товарів з країни, а також скорочення припливу валюти по фінансовому рахунку платіжного балансу. НБУ в цьому випадку доведеться використовувати свої ЗВР для підтримки стабільності гривні. Профіт платіжного балансу за підсумками 2011 року може скласти близько 2 млрд. доларів, а середній курс продажу готівкового долара до кінця грудня, ймовірно, перебуватиме в діапазоні 8-8,25 грн.

Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України в липні склав 574 млн. доларів проти 239 млн. доларів у червні. Незважаючи на те, що в липні імпорт знизився на 2,06% до 6,644 млрд. доларів, експорт товарів скоротився на 13,02% до 5,447 млрд. доларів, що стало основною причиною збільшення дефіциту поточного балансу. Зниження експорту спостерігалося по всіх групах товарів, проте найбільше - по продукції АПК - на 43,13% до 0,65 млрд. доларів, що пояснюється демпінговими поведінкою російських експортерів зернових. Скорочення обсягів імпорту відбулося, в основному, через зниження поставок природного газу в липні - на 41% до 1,709 млрд. куб. метрів в липні.

Сальдо по фінансовому рахунку платіжного балансу в липні показало профіцит у розмірі 682 млн. доларів проти дефіциту 92 млн. доларів у червні. Основною причиною поліпшення стану фінансового рахунку, як зазначає Микола Івченко, став притік валюти в країну за статтею «інший капітал» у розмірі 145 млн. доларів проти відтоку 1,594 млрд. доларів у червні. Це, швидше за все, було пов'язано з отриманням українськими імпортерами в липні нових торгових кредитів або частковим поверненням торгових кредитів, що видали раніше вітчизняні експортери. Також в липні був зафіксований більш низький відтік іноземної валюти за межі банківської системи - 733 млн. доларів в порівнянні з 894 млн. доларів у червні на тлі скорочення чистого попиту на іноземну валюту. Поліпшення фінансового рахунку в липні призвело до профіциту платіжного балансу в розмірі 108 млн. доларів проти дефіциту в червні на рівні 376 млн. доларів.