Плани видобутку нетрадиційного газу суттєво вплинуть на інтеграційний вектор України, - експерт
Перспектива власної розробки нетрадиційних видів газу відчутно впливає на вибір Україною головних напрямків міжнародної інтеграції. Про це в ході експертної дискусії про наслідки видобутку нетрадиційного газу заявив заступник директора Американського інституту в Україні Джеймс Джатрас.
За його словами, це вибір між Митним союзом (МС) та асоціацією з Євросоюзом. «У наявності всі ознаки того, що сланцева дилема останнім часом загострилася тому що країна знаходиться на критично важливому етапі перед настанням в травні крайнього терміну, коли повинна буде продемонструвати виконання позначених Брюсселем умов для просування підписання Угоди про асоціацію. Москва виставила власні умови і підкреслює, що Київ не матиме жодного впливу на ТЗ в якості спостерігача, і що зважаючи на зниження значущості України як транзитної держави РФ може брати участь в газовий консорціум з Україною тільки при виході її з Енергетичного співтовариства ЄС», - сказав Джатрас .
Експерт зазначив, що запаси нетрадиційного газу в нашій країні оцінюються в 1,2 трлн куб м і це треті за величиною запаси в Європі. «Інвестиції Shell можуть скласти близько10 млрд дол., але сума може досягти і 50 млрд дол. У травні 2012 р. компанії Shell і Chevron виграли тендери на розробку відповідно Юзівського і Олеського родовищ, а в серпні того ж року консорціум ExxonMobil (головний оператор) , Shell, OMV Petrom (Румунія) і держпідприємства «Надра України» переміг у конкурсі на видобуток традиційного газу на Скіфській нафтогазоносній ділянці чорноморського шельфу. При цьому Shell і ExxonMobil досліджують можливості розробки нетрадиційного газу в басейнах Львівської та Донецької областей», - сказав Джатрас.
Він вважає, що по мірі того, як Україна буде просуватися в планах видобутку нетрадиційного газу, все голосніше будуть конкуруючі заяви прихильників, селищах економічні вигоди - і противників, застерігаючи про небезпеки для екології. «Відомо, що технологія гідравлічного розриву пластів викликає безліч суперечок по всьому світу, як в частині наслідків для навколишнього середовища, так і за впливом на економіку. У США застосування цієї технології сприяло різкому економічному підйому деяких регіонів (що найбільш помітно на прикладі штату Північна Дакота) і вже стало чинником стрімкого падіння цін на газ (що досягли мінімального рівня за останні 35 років), а також зменшення деяких забруднюючих викидів внаслідок заміщення вугілля» , - зазначив експерт.
Він додав, що в Україні необхідно приглушити гостроту риторики і виважено вислухати всі сторони (а не тільки змагаються політиків) з усього комплексу взаємопов'язаних питань. «А це включає і можливий обсяг запасів газу, і вплив на енергонезалежність країни, відносини з Росією та Європою, ймовірні екологічні та споживчі наслідки для населення, а також - як найкращим чином розпорядитися очікуваними доходами. Це зажадає всебічного публічного обговорення всіх точок зору з позицій промисловців, екологів і споживачів, яке вимагає атмосфери конструктивного діалогу, неупередженості та взаємної довіри», - резюмував Джатрас.