Периферійні країни зони євро випустили рекордний з початку кризи обсяг держоблігацій
Периферійні країни зони євро з початку року вивели на ринок держоблігації на 28,2 млрд євро - максимальний обсяг з початку кризи в регіоні. Зростання запозичень пов'язане із загальною стабілізацією боргового ринку завдяки діям ЄЦБ і поверненням на нього Ірландії та Португалії. Греція, проте, в найближчому майбутньому повторити цей успіх не зможе, упевнені аналітики.
З початку року Іспанія, Італія, Ірландія і Португалія залучили через випуск облігацій у загальній складності 36,7 млрд дол (28,2 млрд євро), підрахувала дослідницька компанія Dealogic. Це максимальний квартальний обсяг випущених ними держбондів з початку 2010 року, коли криза, що вибухнула в Греції, почав підвищувати вартість запозичень інших проблемних країн. Для порівняння: у першому кварталі минулого року проблемні країни зайняли 19,3 млрд дол.
Зростання обсягу випуску держоблігацій європейської периферією пояснюється поверненням на ринок позикового капіталу Ірландії та Португалії. Остання в лютому цього року залучила 2,5 млрд євро, випустивши держпапери вперше з травня 2011 року. Ірландія вивела на ринок перші після майже дворічної перерви облігації влітку минулого року. А в січні і березні цього року Дублін привернув в цілому 7,5 млрд євро, майже повністю покривши потреби в запозиченнях на цей рік.
І в разі Ірландії, і в разі Португалії попит інвесторів в кілька разів перевищував обсяг виведених на ринок паперів. "Інвестори знову розглядають їх держоблігації як інструменти з низькими ризиками. Вони повірили, що цим країнам, і європейській владі, і регуляторам в цілому вдалося розірвати зв'язок між проблемами банків, які втягнули їх у кризу, і проблемами державних фінансів", - пояснив стратег по облігаціях Julius Baer Маркус Алленспах.
При цьому, незважаючи на зниження ставок за бондами Ірландії та Португалії, вони все ж пропонують велику прибутковість інвесторам у порівнянні з паперами більшості інших європейських країн. Однак цей показник буде знижуватися, по мірі того як дві країни будуть виводити на ринок більше довгострокових паперів, вважають експерти. "Інвестори переконані, що Ірландія як країна - одержувач зовнішньої допомоги тепер, після повернення на борговий ринок, зможе розраховувати на підтримку ЄЦБ у разі неприємностей", - вважає Маркус Алленспах.
Восени минулого року ЄЦБ пообіцяв при необхідності скуповувати в необмеженому обсязі борги периферійних країн, які отримують допомогу з європейського стабфонду. Це стабілізувало ситуацію на європейському ринку суверенних боргів і дало інвесторам впевненість у майбутньому єврозони. Ставки за держоблігаціями периферійних країн істотно знизилися, чим активно користуються Італія та Іспанія, також збільшили обсяг держзапозичень. І невизначеність навколо порятунку Кіпру поки не сильно підігріла прибутковість держборгу проблемних країн.
Аналітики, проте, не розраховують, що Греція, яка не випускала облігації з квітня 2010 року, зможе приєднатися до Ірландії і Португалії і займати на ринках капіталу в осяжному майбутньому. "Приватні інвестори втратили 60% своїх вкладень при реструктуризації грецького держборгу", - нагадав Маркус Алленспах. Щоб повернути їх довіру, країна повинна показати фантастичний прогрес у реформуванні економіки та скорочення рівня держборгу, додав стратег