Перехід Євросоюзу на новий стандарт "Базель III" (міжнародний стандарт капіталу і ліквідності) вимагатиме від банків залучення до 2019 додаткового капіталу на 460 млрд євро. Даний крок повинен дозволити європейським банкам встояти в разі настання наступної кризи. Відповідна інформація міститься в опублікованому сьогодні документі Єврокомісії (ЄК), передає РБК.
"Ми не можемо дозволити подібній кризі вибухнути знову або допустити, щоб дії групи піддали небезпеці благополуччя всього суспільства", - повідомив комісар ЄС з внутрішнього ринку Мішель Барньє, коментуючи законопроект з реалізації пакета банківських нормативів "Базель III" на території Євросоюзу.
Ініціатива ЄС змусить усі банки та інвестиційні компанії регіону (їх близько 8,2 тис.) збільшити захисні буфери капіталу, підвищити їх якість і зробити більш доступними у випадку виникнення екстреної ситуації. "Це стане надзвичайно важливим кроком і покаже, що ми вивчили уроки попередньої кризи і виробили новий підхід у поводженні з ризиками", - відзначив Барньє.
Раніше сьогодні повідомлялося, що ЄС має намір запровадити ефективний режим санкцій, що включає штрафи в 10% річної виручки, щодо європейських банків, які не будуть дотримуватися нових міжнародних стандартів капіталу і ліквідності ("Базель III"). Крім того, ЄС має намір розширити повноваження регулюючих банківську діяльність органів. Пропозиція ЄС передбачає також можливість проводити щорічні національні банківські стрес-тести поряд із загальноєвропейськими.
Нагадаємо, прийнятий 12 вересня 2010 р. новий пакет міжнародних банківських нормативів, що отримав назву "Базель III", передбачає послідовне посилення мінімальних вимог до достатності капіталу банків. Так, коефіцієнт достатності основного капіталу першого рівня (common equity, або звичайні акції банку плюс нерозподілений прибуток, у відношенні до сукупних активів, зважених за рівнем ризику) буде підвищений до 4,5% з нинішніх 2%. Крім того, банки зобов'язані сформувати спеціальний буферний резервний капітал в розмірі 2,5% від активів (понад капіталу першого рівня). З урахуванням цієї "подушки безпеки" мінімальні вимоги до базового капіталу першого рівня (common equity) зростають до 7% - тобто більш ніж у три рази з поточних 2%.
Якщо банки не зможуть сформувати необхідний буферний капітал, вони зіткнуться з регулятивними обмеженнями на виплату дивідендів і бонусів співробітникам. Стандарт "Базель III" також передбачає підвищення мінімальних вимог до капіталу першого рівня (Tier 1), що складається з базового компонента common equity і додаткових інструментів, що поглинають збитки в ході поточної діяльності банку, до 6% замість нинішніх 4%.