ua en ru

Перед використанням ядерного палива з США потрібно провести випробування, - атомники

Використання американського ядерного палива на АЕС України є небезпечним. Таку думку висловили експерти, коментуючи підписання чергового комерційного контракту між НАЕК "Енергоатом" і американською компанією Westinghouse.

За словами радника генерального директора ННЦ "Харківський фізико-технічний інститут", почесного члена Українського ядерного товариства Михайла Уманця, ядерне паливо Westinghouse не відповідає всім критеріям якості. "Що для нас означає заміна російського палива на паливо американське? Невтаємничені люди думають, що це просто, так само, як вугілля з Донбасу замінити на вугілля з Польщі, тому що воно буде краще горіти. Але Westinghouse скрізь на світовому ринку програє через якість. Це факт, заперечувати який сьогодні можуть тільки ідіоти", - вважає експерт.

На його думку, додатковим аргументом проти використання американського палива є негативний досвід його експлуатації в реакторах типу ВВЕР, аналогічних українським. "Досить згадати Чехію, коли Темелинська АЕС зробила повне завантаження, причому перше, паливом Westinghouse, який виграв тендер у росіян. А потім, поексплуатувавши півтора або два роки свій реактор на потужності всього 80%, викинула це паливо, взяла російське і працює на ньому донині. Американське паливо просто не дозволяло піднімати потужність", - нагадує Уманець.

Аналогічної думки дотримується колишній заступник голови Державного комітету України з ядерної та радіаційної безпеки Георгій Копчинський: "Досвід застосування американського палива на радянських АЕС неоднозначний. Це не тільки український досвід, але й чеський. Ядерна збірка - це конгломерат різних матеріалів. У американців вони одні, у Росії - інші. І не враховувати це дуже небезпечно. І в Чехії, і у нас були помічені викривлення, деформації елементів в американських ТВЗ, що робило їх подальше застосування неможливим".

За словами виконавчого секретаря Українського ядерного товариства Сергія Барбашова, перед повноцінною комерційною експлуатацією ядерного палива Westinghouse на українських реакторах АЕС необхідно проведення додаткового обсягу дослідних робіт.

"Якщо ми беремося знову закуповувати паливо Westinghouse, роботи, які були розпочаті, потрібно завершити і продовжити дослідження в реакторі. Якщо хочуть замінити російське паливо на більшості блоків американським, то слід було б вивантажити російське паливо, виправлені американські касети вставити, і хай би американське паливо хоча б на одному реакторі пропрацювало відповідну паливну кампанію, скажімо, три роки. Якщо ця робота покаже нормальні результати, значить можна замінювати. Воно отримає відповідну кваліфікацію, ліцензію і дозвіл наших інспекцій ядерного регулювання на використання цього палива. Звичайно, в економічному плані ми втрачаємо - воно буде дорожче, ніж російське паливо, принаймні, на початковому етапі експлуатації", - вважає експерт.

Цю позицію поділяє доцент кафедри АЕС Одеського національного політехнічного університету Олег Зотєєв. "Коли в 2012 році на Південно-Українській АЕС виникла аварійна ситуація через застосування американських касет, їх використання обмежили, щоб американський виробник їх допрацював до 2018 року. Всі касети перед використанням в реакторах повинні були пройти різні дослідження на дослідницьких реакторах. Російські збірки такі дослідження проходять, підтверджуються їх характеристики, що дозволяє використовувати їх без обмежень. Американці таких експериментів не робили. Скопіювати структуру не складно, вони скопіювали і вирішили починати постачання палива на реактори радянсько-російського дизайну. Їм це спочатку вдалося зробити в Чехії з політичних причин, але після аварії на АЕС "Темелін" чехи відмовилися від використання американського палива. Потім з політичних причин американцям вдалося добитися використання їх касет в Україні. Зараз з політичних причин приймається рішення продовжити використання американського палива", - підсумовує Зотєєв.

Westinghouse є конкурентом російської компанії "ТВЕЛ" в постачаннях ядерного палива на АЕС України. У 2012 і 2013 рр. за підсумками планово-попереджувальних ремонтів на енергоблоках 2 і 3 Південно-Української АЕС були виявлені викривлення дистанціонуючих решіток тепловиділяючих зборок Westinghouse, що призвели до необхідності дострокового припинення експлуатації частини палива, що в свою чергу призвело до збитків, оцінених Державною фінансовою інспекцією України у 100 млн грн.