Позичальники, які мають валютні кредити, продовжують масові акції протесту з вимогою провести пільгову конвертацію їх іпотечної заборгованості. У парламенті з'явилося вже чотири законопроекти, якими запропоновано варіанти вирішення проблеми: від реструктуризації за курсом 5,05 грн/дол. і ставкою до 6,5% до переведення валютних кредитів у гривневі за ринковим курсом і ставкою 16,5%. Проте жоден з них не був розглянутий парламентом, що лише посилило конфлікт парламенту і мітингувальників. Про це повідомляє журналіст інформаційного проекту FinMaidan Олена Губар.
Валютні позичальники з кожним тижнем все більш агресивно відстоюють своє бажання домогтися від парламенту пільгової конвертації іпотечних позик. Їх мітинг під Верховною Радою, який відбувся 1 липня, в підсумку закінчився блокуванням парламенту і дорожнього руху.
Вчора під стінами Верховної Ради зібрався черговий мітинг банківських позичальників. Близько 400 громадян з Дніпропетровської, Донецької, Волинської, Одеської, Черкаської, Вінницької, Закарпатської та інших областей вийшли з плакатами "Дніпропетровськ проти банківського свавілля!", "Нацбанк, зупини геноцид українського народу!", "Ні кредитному рабству!". Протестуючі скандували: "Вистачить банківського свавілля!" і "Банду геть!".
За даними Нацбанку, зараз діє 87,1 тис. іпотечних кредитних договорів в іноземній валюті, загальна сума боргу за якими складає 46,4 млрд грн в гривневому еквіваленті. Середня вартість кредиту - 45,5 тис. дол.
Протестувальники вимагали прийняти законопроект № 4895 "Про переведення кредитних зобов'язань з іноземної валюти в національну" народного депутата Миколи Рудьковського, відхилений ще два тижні тому. Але парламент може розглядати тільки аналогічні ініціативи, розроблені в тому числі з участю банкірів. "Банки підготували свій законопроект, який захищає їх інтереси. Він не народний, але його хочуть прийняти відразу ж. Ми просимо, щоб був прийнятий проект Рудьковського. Наше завдання - не допустити прийняття банківського закону. Якщо це станеться, то виходу для нас я не бачу", - заявив організатор мітингу Юрій Букерев.
Позичальники домагаються переведення валютних кредитів, які вони зараз повинні гасити за курсом 12 грн/дол., в гривню по курсу НБУ на момент підписання кредитного договору - 5,05 грн/дол. При цьому позичальники хочуть, щоб вартість гривневих кредитів була встановлена на рівні валютних позик в країнах ЄС - 2-5%, але не вище ставок їх нинішніх кредитних валютних договорів - 10-13% річних. Також необхідно списання комісій і штрафів. Введення мораторію на стягнення майна неплатників протестувальники домоглися місяць тому - він діє з 7 червня.
Автор законопроекту вважає, що реструктуризація валютних кредитів є у значній мірі соціальним проектом. "У 2006-2007 роках громадяни отримували валютні кредити під досить високі ставки - 12-16%. З початку фінансової кризи фактично більше 100 тисяч осіб втратили своє житло через девальвацію і неможливість виплачувати кредити. А близько 200 осіб покінчили життя самогубством. Тому ми вимагаємо прийняти законопроект № 4895, якими валютні кредити будуть конвертовані в гривню", - заявляв раніше Микола Рудьковський. Як банкам компенсувати збитки в десятки мільярдів гривень і уникнути банкрутства, ні сам депутат, ні протестувальники не говорили.
Під натиском вулиці вранці парламент включив до порядку денного відразу три законопроекти, які пропонують різні методи для переведення валютних кредитів у гривню.
Законопроект № 4185а "Про реструктуризацію кредитних зобов'язань з іноземної валюти у національну валюту України - гривню", розроблений вісьмома депутатами комітету з питань фінансів і банківської діяльності, передбачає переклад споживчих валютних кредитів розміром не вище 1,5 млн грн. Банки повинні будуть конвертувати борг за курсом Нацбанку на день проведення реструктуризації (12 грн/дол.) і за курсом НБУ на 1 січня 2014 року (7,99 грн/дол.). На суму, конвертовану по 7,99 грн, буде нараховуватися 16,5% річних.
На суму боргу, який виник через подорожчання долара на 4 грн, банк встановить 0,1% річних - відсотки підлягають сплаті позичальником у кінці терміну кредиту одним платежем. Штрафні санкції з початку року до дати реструктуризації будуть списані, а сплачені штрафи зараховані в рахунок погашення кредиту. Якщо кредит буде виплачений повністю і своєчасно, тобто протягом 30 днів банк анулює ту частину боргу, яка виникла через останню девальвацію долара. Для тих, хто вже не може платити, передбачена можливість віддати банку іпотечне житло і забути про кредит.
Також до порядку денного було внесено новий законопроект Миколи Рудьковського № 4185а-1. Документ передбачає перерахувати кредити обсягом не вище 2 млн грн у гривню за офіційним курсом на день укладання кредитного договору (5,05) і на день реструктуризації (12). Різниця між цими сумами (7 грн) ділиться на дві рівні частини (по 3,5 грн). Позичальник повинен погасити суму конвертації на момент укладення кредитного договору і цю надбавку (тобто по 8,5 грн). З іншої частини (3,5 грн), як і у випадку з попереднім законопроектом, треба заплатити одним платежем з розрахунку 0,1% за весь термін реструктуризованого кредиту.
Законопроект № 4185а-2 депутата Руслана Князевича передбачає реструктуризацію кредитів на суму до 1 млн грн, які погашалися своєчасно до 1 січня 2014 року. Переклад позик повинен бути здійснений за офіційним курсом на день проведення реструктуризації - 12 грн, якщо це буде відбуватися у найближчий місяць. Кредитна ставка залишається на нинішньому рівні.
Вже після обіду з'явився законопроект № 4185a-3 позафракційного Михайла Опанащенко. Він самий популістський з усіх: конвертація - за курсом на момент отримання кредиту (5,05 грн), процентна ставка не перевищує 6,5%. Таких пільгових умов не мали ніколи тисячі інших позичальників, у тому числі ті, хто спочатку брав кредити в гривні під 20%, щоб уникнути валютного ризику.
Однак жодна з цих пропозицій не було прийнята, оскільки комітет з питань фінансів і банківської діяльності не зміг їх розглянути.
"Комітет повинен був провести засідання о 14:30, але Верховна Рада була заблокована мітингувальниками, і не всі депутати змогли потрапити на засідання. Тому комітет не зміг розглянути законопроекти № 4185а, 4185а-1 і 4185а-2, - заявив перший заступник глави комітету Олексій Кайда (фракція ВО "Свобода"). - Валютні позичальники просять прийняти законопроект № 4895 Миколи Рудьковського. Якщо ми повернемося до нього, то він буде головним, і ми зможемо внести правки до нього до другого читання".
Спікер категорично відмовився знову розглядати цей законопроект. "У мене була нарада з головою Нацбанку та міністром фінансів з цього питання. Я донесу їх позицію: якщо буде прийнятий незбалансований законопроект, то міжнародні організації зупинять співпрацю з нами. В Україні буде дефолт з усіма витікаючими наслідками. Тому я звертаюся до мітингувальників. Ви заблокували роботу комітету, який повинен був розглянути законопроекти. Ще раз будете блокувати - взагалі це питання розглядатися не буде!" - обурювався Олександр Турчинов.
В цей час мітингувальники заблокували проїжджу частину вулиці Грушевського. Після цього в районі парламенту сталися зіткнення 14-ої сотні, яка охороняє будинок, і, ймовірно, інших представників Самооборони. Під час сутички були підірвані три світлошумові гранати "Терен" і кинута пляшка з коктейлем Молотова, але вона не розбилася і не загорілася. Були і постраждалі, в тому числі, за інформацією FinMaidan, навіть з серйозними пораненнями.
Банкіри говорять, що позичальники, які хотіли конвертувати свої позики, вже зробили це в минулому. Тим не менш, вони більшою мірою схиляються в бік законопроекту Руслана Князевича. "Законопроект Рудьковського - це чистої води популізм, він хоче перевести кредити за курсом 5,05 грн, але це нереально. Законопроект Кайди та інших - теж популістський, його подають депутати, яким треба вирішувати, як вони будуть потрапляти в парламент. Вони пропонують конвертацію не по 5 грн, а за 8 грн, це теж не дуже правильно, - каже директор Українського кредитно-банківського союзу Галина Оліфер. - У законопроекті Князевича йдеться про конвертацію за ринковим курсом. Це повинно стимулювати позичальників швидше провести реструктуризацію. Хоча передбачається, що ставка у таких позиках залишиться на нинішньому рівні, незважаючи на те, що валютні кредити були в два рази дешевше, ніж гривневі".
Позичальники, вимагаючи пільгові умови, в принципі визнають, що для банків така ініціатива закінчиться збитками. За деякими розрахунками, зробленими громадськими активістами, парламентаріями і банкірами, збитки банків складуть мінімум 14,5 млрд грн. У Незалежній асоціації банків України раніше оцінювали збиток від конвертації кредитів за курсом 8 грн у поточному році до 20 млрд грн. Депутати, які підтримують протестувальників, вже заявляли про те, що поява проблем у банків викличе мітинги валютних вкладників, яких більше, ніж позичальників.