У Грузії вперше за півроку протистояння між президентом Михайлом Саакашвілі та прем'єром Бідзіна Іванішвілі опоненти дійшли згоди з важливого питання. Парламент Грузії одноголосно прийняв резолюцію "Про основні напрями зовнішньої політики", в якій підтвердив спадкоємність курсу щодо вступу в НАТО і ЄС. Більш того, в документ включений пункт, який по суті, виключає відновлення дипвідносин Грузії з Росією: це може поставити хрест на швидкої нормалізації ситуації між Москвою і Тбілісі. Втім, експерти не схильні переоцінювати резолюцію, повідомляє "Комерсант".
Голосування по резолюції "Про основні напрями зовнішньої політики" пройшло в кінці минулого тижня. Документ підтримали всі 96 присутніх членів парламенту, проявивши тим самим одностайність, раніше не властиву депутатам від прем'єрської коаліції "Грузинська мрія" і президентського "Єдиного національного руху" (ЄНД).
Головними завданнями зовнішньої політики Грузії оголошуються "створення гарантій її безпеки; захист незалежності, суверенітету; деокупація територій і відновлення територіальної цілісності у міжнародно-визнаних кордонах". Вступ до НАТО і ЄС - як і раніше "основні пріоритети". Згідно з резолюцією, Грузія буде вести переговори з НАТО і ЄС "про модальності і терміни" повноправного членства. Поки ж вона має намір "продовжити участь у міжнародних миротворчих, поліцейських і цивільних операціях". "Мається на увазі наша подальша участь в операції НАТО в Афганістані після 2014 року", - пояснив один з лідерів президентської партії ЕНД Нугзар Циклаурі.
США в резолюції названо "стратегічним союзником", з яким Грузія "буде розвивати відносини, згідно з умовами, визначеними Хартією стратегічного партнерства", підписаної в 2008 році. В тому числі "у сфері оборони і безпеки - для посилення оборонних можливостей Грузії та підготовки до вступу в НАТО".
З 19 пунктів документа Росія прямо або побічно згадується лише в трьох. Так, Тбілісі буде вести діалог з Москвою з метою "врегулювання конфлікту, встановлення добросусідських відносин і їх розвитку". Передбачається, що процес буде йти в рамках "міжнародних механізмів в Женеві і в двосторонньому форматі". Замість запропонованої соратниками прем'єра тези про те, що Тбілісі "не буде намагатися стати причиною протиріч між США, ЄС і РФ", в остаточному варіанті з'явився запис: "Грузія буде сприяти зближенню позицій США, ЄС і Росії на Південному Кавказі у відповідності з державними інтересами країни і принципами Гельсінського угоди".
Але головне - резолюція, по суті, забороняє відновлювати дипломатичні відносини з РФ. "У Грузії не може бути дипвідносин з державами, які визнають незалежність Абхазії і Цхінвальського регіону / Південної Осетії", - йдеться в документі. Цей же пункт виключає можливість вступу Грузії "у військово-політичні чи митні союзи" з такими державами. Депутати не приховують, що мова йде про СНД, ОДКБ, Євразійськійі Митні союзи. "Ми запропонували колегам прямо перерахувати ці організації, створювані під домінуючим впливом Росії, але після дискусії погодилися із загальним формулюванням, яке не змінює суть", - пояснив депутат від ЄНД Давид Дарчіашвілі.
Після прийняття резолюції задоволення демонстрували обидві сторони. "Від імені меньшості хочу висловити задоволення в зв'язку з документом, за який ми всі проголосували", - заявив віце-спікер від ЄНД Георгій Барамідзе, визнавши, що документ - "результат взаємних поступок і компромісів". "Це дуже важливе і позитивне явище в політичному житті Грузії, оскільки парламентська меншість і більшість зуміли домовитися про один документ", - підтримала його глава МЗС Майя Панджікідзе.