Відтік капіталу з проблемних країн Південної Європи сповільнився, що може свідчити про подолання піку кризи в єврозоні. Так, все більше греків вірять в те, що розпаду валютного союзу не буде, і повертають свої гроші на рахунки в місцеві банки, пише Handelsblatt.
"Довіра до національного банківського сектора знову росте", - відзначає експерт з Berenberg Bank Крістіан Шульц. "Втеча капіталу із зони євро припиняється. Починаючи з літа, капітал знову пішов у проблемні країни. Вважаю, що процес цей продовжиться і в нинішньому році", - підтверджує головний економіст Commerzbank Йорг Кремер.
В розпал боргової кризи жителі проблемних країн Європи в поспішному порядку виводили свої кошти в сусідні країни. Так, грецькі банки за 2,5 роки позбулися майже 37% внесків. З грудня 2009 року по червень 2012-го відплив банківського капіталу склав тут близько 87 млрд євро. Греки побоювалися, що у разі виходу країни із зони євро вони втратять всі свої заощадження.
Пізніше аналогічна ситуація виникла в Іспанії і Португалії. Проте зараз положення справ в банківському секторі Південної Європи почало змінюватися на краще: обсяг банківських внесків росте. Так, в Італії ця тенденція спостерігається навіть з початку 2012 року.
Важливим показником масштабів втечі капіталу є також дані сальдо в рамках системи Target, яка служить для внутрішніх розрахунків між центробанками країн Євросоюзу. Сила відпливу капіталу з проблемних країн відбивається тут у вигляді зростаючих позик Німеччини та інших солідних у фінансовому відношенні країн у ЄЦБ. У серпні профіцит в системі Target німецького Бундесбанку досягав 751 млрд євро, а спільний дефіцит Греції, Португалії, Іспанії і Італії складав майже 900 млрд євро.
Зараз сальдо проблемних країн поступово скорочуються. Так, дефіцит по Target Іспанії знизився з 428 млрд євро в серпні до 376 млрд в листопаді. За той же період цей показник Італії зменшився з 289 млрд до 247 млрд євро. Одночасно профіцит Бундесбанка впав до кінця грудня до 656 млрд євро.
Небезпека розпаду єврозони на даний момент минула, підтвердив єврокомісар з економіки і фінансів Оллі Рен на економічному форумі, організованому газетою Die Welt. "Наше найважливіше завдання - забезпечити економічне зростання, і тому необхідно продовжувати структурні реформи", - підкреслив Рен.
Читайте також: Небезпека розпаду єврозони минула, - єврокомісар Оллі Рен