Здійснити нинішню економічну програму в Греції буде надзвичайно складно, - експерти
Здійснити нинішню економічну програму в Греції буде надзвичайно складно, вважають експерти. Крім того, деякі з них вказують, що Греція не зможе обслуговувати свій борг і після прийняття програми.
"Думаю, що головна проблема грецької економічної програми - греки не сприймають її як свою програму, а як щось нав'язане їм ззовні. В Італії технічний уряд сприймається італійцями як свій, і його програма користується підтримкою. У Греції ситуація прямо протилежна: всі опитування показують, що нинішній уряд користується нікчемною підтримкою. І тягар, який ліг на середній клас, набагато важчий, ніж тягар для найбільш багатих громадян країни. Так що здійснити цьогорічну програму в Греції буде надзвичайно складно. У якийсь момент чергові завдання програми залишаться невиконаними, це може позбавити країну подальшого фінансування, і вся історія почнеться спочатку", - відзначив в ефірі Bloomberg TV головний економіст по Європі Bank of America Merrill Lynch Лоранс Бун.
Також Бун вказує, що головна ідея всіх економічних програм для країн Південної Європи полягає в тому, що зараз їм доведеться здійснювати ті реформи, які вони по ідеї повинні були б здійснити в перше десятиліття після вступу в єврозону. Це означає, що попереду їх чекає від 5 до 10 дуже важких років, необов'язково рецесії, але дуже низького зростання в кращому випадку і болісних реформ.
"Візьміть Грецію: після обміну приватних боргів велика частина грецького боргу буде в офіційних кредиторів. Але ми всі знаємо, що Греція не зможе обслуговувати свій борг і після прийняття програми, значить, наступні реорганізації зажадають списання в основному державних боргів. А це по суті і є фіскальний трансферт", - додав експерт.
"Угода по Греції, звичайно, дуже важлива, вона допомогла не допустити хаотичного дефолту, що мало б дуже неприємні наслідки для ринку. Але виконати економічну програму Греції буде дуже нелегко. Цього року її економіка скоротиться на 5-6%. По ідеї Греція повинна була б відновити зростання на основі нових інвестицій і розширення експорту, але ця модель навряд чи здатна зараз працювати в Греції - інвестори відносяться до неї з великою обережністю. Зниження боргу до 2020 р. - це, скоріше, якесь побажання. Найважливіше, що відбудеться в цьому і наступному роках, від цього і буде в кінцевому рахунку залежати траєкторія грецької економіки. Мені здається, що в умовах скорочення бюджетних витрат і втечі капіталу з грецьких банків відновити економічне зростання буде надзвичайно складно", - відзначив в інтерв'ю Bloomberg TV головний економіст Daiwa Capital Markets Тобайас Блаттнер.
"Угода дає Греції шанс, але не вирішує всі її проблеми. Без списання приватного боргу і фінансової допомоги Греції було б, звичайно, ще гірше. Угода з кредиторами принаймні стабілізує ситуацію, не дає їй погіршуватися. І крім того, дає надію, що Греція зможе згодом вибратися з нинішньої кризи. Але для цього всім доведеться докласти ще дуже багато зусиль", - заявив в ефірі Bloomberg TV радник президента Євросоюзу Річард Корбетт.
Нагадаємо, раніше Греція домовилася з приватними кредиторами про списання більше половини свого держборгу. Із зовнішніми кредиторами була досягнута домовленість про новий транш на 130 млрд євро. У відповідь на це вони зажадали реалізації комплексу економічних заходів, спрямованих на скорочення зовнішньої заборгованості.