Якщо восени українці, як і зараз, продовжать більше продавати валюти, ніж купувати, це може викликати зростання цін, в першу чергу, на непродовольчі товари. Зараз же головними чинниками, стримуючими показники інфляції, залишається зниження цін на продукти харчування, вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
Він зазначив, що зараз українці масово продають долар, щоб за виручену гривню провести літні відпустки. «За підсумками останніх трьох місяців населення продало на 266 млн дол. більше валюти, ніж купило, і швидше за все, велика частина цієї гривні, отриманої за валюту, пішла на літній відпочинок. Взагалі міняти валюту і на отриману гривню відпочивати - це вже багаторічна традиція. Але не виключено, що і восени тенденція обміну валюти на гривню продовжиться. Може в менших обсягах, ніж влітку. У цьому випадку надлишок нової гривні може істотно вплинути на динаміку цін на товари для населення і, перш за все, на ціни на непродовольчі товари. Саме процес обміну валюти на гривню в кінці року може стати головним чинником, який стимулюватиме зростання цін», - сказав Охріменко.
Експерт прогнозує, що в такому випадку інфляція за підсумками поточного року може скласти 4-5%, в той час як в останні місяці вона коливається у значень близьких до нуля.
Пояснюючи нинішню інфляційну динаміку, Охріменко зазначив, що низької інфляції сприяє зниження цін на деякі сезонні товари, зокрема продукти харчування. «На поточний момент ціни на продукти харчування та товари для населення не ростуть. Має місце тільки вплив сезонних чинників: так, за підсумками червня ціни на цукор зросли майже на 17% - цей продукт завжди дорожчає у зв'язку з початком сезону консервації. Виросли на 2-3% ціни на молоко та молокопродукти. Зате впали майже на 10% ціни на сало - не сезон. І більш ніж на 20% подешевшали овочі. Що стосується цін на одяг і взуття, то тут немає істотних змін в динаміці. Хіба що за винятком сезонного зростання цін на літню і пляжний одяг. А от ціни на побутову техніку просто таки «сплять», - вважає президент Українського аналітичного центру.
Нагадаємо, прем'єр-міністр Микола Азаров говорив, що уряд і НБУ повинні скоординувати свої дії в економічній і монетарній політиці таким чином, щоб в Україні була інфляція хоча б на рівні 3%. Економічні експерти відзначають, що відновлення незначної інфляційної динаміки на рівні 3-4% було б не тільки корисно для економіки, але стало б ознакою її зростання.